WARP Sp. z o.o.
ul. Piekary 19
61-823 Poznań
tel. +48 61 656 35 00
e-mail: info@warp.org.pl
Prawa autorskie w codziennej działalności MŚP z regionu Wielkopolska
Konferencja na Wydziale Prawa UAM zorganizowana przez Kancelarię Prawną Głowacki i Wspólnicy dotycząca praw autorskich dedykowana przedsiębiorcom wykonującym wolne zawody w ramach umów o dzieło oraz sprzedaży praw autorskich poruszyła wiele ciekawych zagadnień, którymi chcemy się z Wami podzielić. Jednocześnie przypominamy o stałej ofercie WARP dla MŚP z Wielkopolski wykonujących wolne zawody w postaci pożyczki jeremie2 na weksel in blanco do 200 000 zł.
Czy wszystko w procesie inwestycyjnym jest utworem?
Przykładem wyrażenia utworu mogą być rysunki, plany, makiety, realizacje, wzniesione budynki utrwalone na papierze lub nośniku elektronicznym. Do utworów architektonicznych i architektoniczno-urbanistycznych zalicza się również obiekty małej architektury: altany, mostki, nagrobki, pomniki, pergole, architekturę ogrodów.
Spod ochrony wyłączone są odkrycia, idee, procedury, metody, zasady działania, koncepcje matematyczne. Nie zawsze utworem będą: projekty ściśle techniczne, instrukcje BHP, formularze, projekty wykonawcze lub ich część, projekty zagospodarowania placu.
„Nie są utworami opracowania stanowiące jedynie zastosowanie nawet wysokospecjalistycznej wiedzy technicznej, jeżeli ich treść jest z góry zdeterminowana obiektywnymi warunkami i wymaganiami technicznymi oraz charakterem realizowanego problemu technicznego.” Wyrok SA w Poznaniu z 9.11.2016.
„Wymaganie nowości nie jest cechą twórczości jako przejawu intelektualnej działalności człowieka. Utworem może być kompilacja wykorzystująca elementy powszechnie dostępne, pod warunkiem, że ich wybór, segregacja i sposób przedstawienia ma znamiona oryginalności”. Wyrok SN z dn. 51.01.2006, I CK 281/05
Co można sprzedać i jak skomercjalizować prace projektowe?
„Kupienie” projektu może oznaczać: nabycie egzemplarza projektu, nabycie majątkowego prawa autorskiego do projektu lub uzyskanie licencji na korzystanie z projektu. Nie istnieje rejestr publiczny praw autorskich. Stosuje się gwarancje, oświadczenia, dodatkowe zobowiązania, hold harmless clauses aby potwierdzić, iż przenoszący prawa/udzielający licencji dysponuje prawami w stosownym zakresie. Inwestor może nabyć prawo tylko od rzeczywiście uprawnionego. Nabywanie praw do projektów w zależności od rodzaju praw do projektu utworu reguluje: art. 17 pr. aut. (prawa majątkowe), art. 16 pr. aut. (prawa osobiste), art. 2 pr. aut. (prawa zależne).
Autorskie prawa osobiste są bezpośrednio związane z osobą autora i są nieograniczone w czasie, dotyczą relacji twórcy z utworem oraz umożliwiają zachowanie niemajątkowej więzi z utworem. Nie można z nich zrezygnować ani nikomu przekazać, zawsze przysługują twórcom. Mogą być do: autorstwa; oznaczenia utworu nazwiskiem/pseudonimem; udostępniania utworu anonimowo; nienaruszalności treści i formy utworu oraz rzetelnego wykorzystania; decydowania o pierwszym udostępnieniu utworu publiczności oraz nadzoru nad sposobem korzystania z utworu.
Autorskie prawa majątkowe są pośrednio związane z osobą autora i są ograniczone w czasie (standardowo trwają przez 70 lat od śmierci autora lub od daty rozpowszechnienia utworu), dotyczą dysponowania utworem i zarabiania na jego rozpowszechnianiu lub na innej formie wykorzystania dając prawo kontroli nad korzystaniem z utworu. Mogą być przeniesione przez autora w ramach umowy o przeniesieniu praw lub w ramach spadku, we wskazanych w ustawie przypadkach przysługują innej osobie niż twórca, a uprawniony z autorskich praw majątkowych może upoważnić inną osobę do korzystania z nich (licencja). Zapewniają wyłączne prawo do korzystania z utworu oraz rozporządzania nim na wszystkich polach eksploatacji.
Prawa zależne dają prawo do rozporządzania i korzystania z opracowania, przysługują twórcy opracowania, można je wykonywać za zgodą twórcy utworu, umożliwiają korzystanie ze zmian projektu. Są prawem majątkowym twórcy opracowania (art. 2 Prawa autorskiego), zależnymi ponieważ ich realizacji zależy od zgody twórcy utworu pierwotnego, a w wyniku stworzenia opracowania powstaje nowy utwór.
Prawo do zmiany, tj. do decydowaniu o integralności utworu jest prawem osobistym i nie można go przenieść, ale można uzyskać zgodę na zmiany od autora, która powinna być możliwie precyzyjna i w miarę możliwości ograniczona lub zobowiązanie do niewykonywania praw osobistych np. w formie gwarancji, że twórcy nie będą ich wykonywać albo upoważnienie od twórców do udzielania zgody na zmiany w ich imieniu kolejnym właścicielom. Jest prawem osobistym twórcy, a w wyniku zmiany nie powstaje nowy utwór.
Umowa powinna zatem zawierać postanowienia dotyczące zgody na zmiany jak i przeniesienie prawa do zezwalania na wykonywanie praw zależnych.
Czym są pola eksploatacji?
Zgodnie z art. 50 Prawa autorskiego odrębne pola eksploatacji stanowią w szczególności: w zakresie utrwalania i zwielokrotniania utworu – wytwarzanie określoną techniką egzemplarzy utworu, w tym techniką drukarską, reprograficzną, zapisu magnetycznego oraz techniką cyfrową; w zakresie obrotu oryginałem albo egzemplarzami na których utwór utrwalono – wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału do egzemplarzy; w zakresie rozpowszechniania utworu w sposób innym niż określony – publiczne wykonanie, wystawienie, wyświetlenie, odtworzenie, oraz nadawanie i reemintowanie, a także publiczne udostępnienie utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscy i w czasie przez siebie wybranym. Katalog pól określony w art. 50 pr. aut. Jest katalogiem otwartym, przykładowym, dlatego należy w umowie zawrzeć każdorazowo pola istotne z punktu widzenia przyszłej eksploatacji.
Umowa o przeniesienie autorskich praw majątkowych wymaga zachowania formy pisemnej pod rygorem nieważności (art. 53 pr. aut.) oraz precyzyjnego określenia utworu już istniejącego, ale również tego, który dopiero powstania, o ile nie obejmuje pełnego dorobku twórcy, który dopiero powstanie w przyszłości. Samo przeniesienie praw autorskich nie powoduje automatycznie przeniesienia egzemplarza utworu, nośnika danych, grafiki czy innej formy, w jakiej utwór został ustalony lub utrwalony. Umowa o przeniesienie praw majątkowych lub umowa o korzystanie z utworu zwana „licencją” obejmuje pola eksploatacji wyraźnie w niej wymienione (art. 41 ust. 2 pr. aut.). Jeżeli umowa nie stanowi inaczej, twórcy przysługuje odrębne wynagrodzenie za korzystanie z utworu na każdym odrębnym polu eksploatacji (art. 45 pr. aut.).
Jak się prawidłowo nabywa egzemplarz utworu?
Nabywca egzemplarza utworu, w myśl art. 65 prawa autorskiego, nabywa licencję wyłączną, która umożliwia mu korzystanie zgodnie z charakterem i przeznaczeniem utworu oraz przyjętymi zwyczajami. Dopuszczalne jest nawet dokonywanie zmian w utworze jeśli jest to spowodowane oczywistą koniecznością – art. 49. ust. 2 pr. aut.
Kiedy umowa o prace projektowe jest umową o dzieło?
Nabycie majątkowych praw autorskich nie jest warunkiem sine qua non korzystania z utworu. Umowa o dzieło nie warunkuje prawa własności od zapłaty – art. 155 par. 1 k.c. oraz art. 627 i nast. k.c. Prawo własności obejmuje uprawnienie do korzystania z rzeczy zgodnie z jej społeczno-gospodarczym przeznaczeniem oraz prawo do rozporządzania rzeczą. Przy braku wyraźnego postanowienia o przeniesieniu prawa, uważa się, że twórca udzielił licencji, jej zakres (pola eksploatacji) wynikają z zakresu przedmiotowego umowy – art. 65 pr. aut.
Czego nie sprzedam?
Wolno bezpłatnie rozpowszechniać utwory wystawione na placach, ulicach, drogach, ale nie do tego samego użytku. Prawo panoramy różni się w poszczególnych państwach (również w UE). Dotyczy budynku takiego, jaki prezentuje się w przestrzeni. Nie pozwala na wykorzystanie budynku do realizacji innej inwestycji – art. 33 pr. aut.
Jak wykazać autorstwo?
Obowiązuje domniemanie autorstwa w przypadku ujawnienia autora na egzemplarzu utworu lub podaniu do publicznej wiadomości. Zaleca się: stworzyć fotograficzną dokumentację procesu twórczego i utworu z datą, archiwizować szkice, projekty na plikach oznaczonych datą, sporządzić u notariusza protokół okazania utworu, nadać egzemplarz pocztą na swój adres listem poleconym i nie otwierać, a przesyłkę wraz z dowodem nadania i odbioru przedstawić w sądzie, potwierdzić przez osobę u której składa się egzemplarz, a także powołać na świadków osoby, które zapoznały się z utworem.
Jak korzystać z cudzych utworów – projektów, zdjęć, logo, znaków towarowych? Jak unikać naruszenia praw innych osób?
Autorskie prawo osobiste gwarantuje twórcy prawo do autorstwa utworu, nienaruszalności treści i formy utworu oraz jego rzetelnego wykorzystania.
Autorskie prawo majątkowe gwarantuje, że co do zasady twórcy przysługuje prawo do korzystania z utworu i rozporządzania nim na wszystkich polach eksploatacji oraz do wynagrodzenia za korzystanie z utworu.
Dozwolony użytek chronionych utworów umożliwia korzystanie z utworu w postaci obiektu budowlanego, jego rysunku, planu lub innego ustalenia, w celu odbudowy lub remontu obiektu budowlanego, ale nie może naruszać normalnego korzystania z utworu lub godzić w słuszne interesy twórcy.
Nadzór autorski w prawie autorskim jest uprawnieniem twórcy chroniącym jego interesy. Autorskie prawo osobiste twórcy chroni nieograniczoną w czasie i niepodlegającą zrzeczeniu się lub zbyciu więź twórcy z utworem, m.in. jego prawo do nadzoru autorskiego nad właściwą eksploatacją utworu.
Odpowiedzialność za naruszenie cudzych praw autorskich osobistych jest odpowiedzialnością obiektywną, niezależną od winy i dobrej lub złej wiary osoby, która się naruszenia dopuściła. Pozostawienie w dobrej wierze, może mieć wpływ na dobór środków, które mają służyć do usunięcia skutków naruszenia autorskich praw osobistych. W przypadku autorskich praw majątkowych wina podmiotu naruszającego ma znaczenie wyłącznie przy ustalaniu odpowiedzialności odszkodowawczej, od której stosuje się zasady ogólne albo zasadę 2-krotności wynagrodzenia za korzystanie z utworu przy braku winy i 3-krotności tej kwoty w przypadku winy w naruszeniu.
Warunki korzystania z cudzego utworu: zgoda uprawnionego, sposób wykorzystania utworu, czas wykorzystania utworu, wynagrodzenie dla uprawnionego.
Umieszczenie logo/znaku towarowego na fasadzie lub we wnętrzu budynku może wymagać: zgody (licencji) uprawnionego do znaku (za wyjątkiem tzw. użycia informacyjnego); zgody architektów (zwłaszcza jeżeli może istotnie ingerować w wygląd fasady lub stworzonych przez architektów elementów architektury wnętrz). Od treści udzielonej zgody/licencji może zależeć, czy może z niej korzystać kolejny właściciel budynku.
Przygotowano na podstawie prezentacji przygotowanej przez kancelarię Głowacki i Wspólnicy.
”Śniadanie z Biznesem”, czyli spotkanie z Przedsiębiorcami w Jarocinie.
16 kwietnia 2019 r. odbyło się spotkanie informacyjne pn. ''Śniadanie z Biznesem. Przegląd możliwości finansowania z Funduszy Europejskich''.
Podczas spotkania specjaliści WARP zaprezentowali zalety pożyczki unijnej jeremie2 oraz ogólną działalność naszej firmy. Patrycja Tomczak, nasz Specjalista, przedstawiała szczegółowo zasady składania wniosku, a także wyjaśniła kto i na co może przeznaczyć środki z pożyczki.Natomiast Natalia Hewczuk - Specjalista ds. Fundusz Europejskich opowiedziała jakie obecnie projekty są realizowane oraz jak dużym zainteresowaniem cieszą się produkty unijne wspierające przedsiębiorców.
Bez wątpienia współpraca ze Starostwem Powiatowym w Jarocinie przyniosła nam wiele satysfakcji. Opinie, uwagi i pytania Przedsiębiorców z tego regionu to motywacja by dalej wspierać firmy z sektora MSP i doskonalić nasze produkty. Wiemy, że potrzeba rozwoju przedsiębiorstw wzrasta, dlatego chcemy być wszędzie tam gdzie jest zainteresowanie formami finansowania z Funduszy Europejskich.
Chętnie przedstawiamy ofertę naszej firmy.
17 stycznia 2020 , na zaproszenie przedstawicieli firmy Keller Williams pojawiliśmy się w inkubatorze Biznes i Nauka Sp. z o.o.
Przedstawiliśmy możliwości finansowania udziału w szkoleniach zawodowych z funduszy unijnych, oraz realizowania inwestycji w firmie za pomocą pożyczki unijnej Jeremie.
Czy Twoi pracownicy chcą się rozwijać? Czy Ty myślisz przyszłościowo o swojej firmie?
My przyjeżdżamy na spotkania informacyjne bezpłatnie..
WARP Patronem Poznańskiego Stowarzyszenia Żużla
Miło nam poinformować, że w styczniu 2020 objęliśmy swoim Patronatem Poznańskie Stowarzyszenie Żużla. Cieszymy się na możliwość zapoznania przedsiębiorców odpowiedzialnych społecznie i wspierających lokalny sport! Jesteśmy częścią tego środowiska. Pierwsze spotkanie networkingowe z udziałem Mistrza Świata i Sportowca Roku 2019 - Bartosza Zmarzlika za nami, z niecierpliwością czekamy na kolejne.
Już wkrótce w WARPie pożyczki do 4 600 mln zł!
W dniu 22 stycznia br. zostały podpisane, pomiędzy Wielkopolską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości Sp. z o. o. a Bankiem Gospodarstwa Krajowego, dwie Umowy Operacyjne, w rezultacie czego w ofercie WARP pojawi się nowy produkt - Pożyczka Inwestycyjna, w ramach którego Klienci będą mogli ubiegać się o pożyczki do kwoty 4,6 mln zł na rozwój swojej firmy!
Szczegóły już wkrótce!
Z wizytą na UAM
Studiujemy Fundusze Europejskie dla Was i z Wami. W ramach zajęć na kierunku Zintegrowane Planowanie Rozwoju na UAM: "Fundusze Pomocowe w Polsce" nasi najlepsi specjaliści:
Natalia Hewczuk - specjalistka ds. FE;
Patrycja Tomczak - specjalista ds. obsługi klienta
Tadeusz Wotaszak - dyrektor Funduszu Pożyczkowego
przeprowadzili łącznie 10 godzin lekcyjnych. Opowiadaliśmy studentom UAM o możliwościach dostępnych aktualnie dla przedsiębiorców w naszym regionie, o tym jak Instytucje Otoczenia Biznesu pozyskują środki i czym różnią się pożyczki unijne od bankowych.
Ktoś jeszcze chętny na takie spotkanie?
Pierwsze spotkanie w Urzędzie Miasta w 2020 i pierwszorzędna frekwencja
Bardzo cieszy nas możliwość cyklicznego spotykania się w Urzędzie Miasta Poznania. Dzięki tym spotkaniom przedsiębiorcy są na bieżąco z naszą ofertą.
Nowości jest wiele, pożyczki do 4,6 miliona złotych - tego jeszcze nie było!
Dofinansowania do szkoleń bez limitów wiekowych - wielki powrót uwielbianych przez Państwa dotacji, bez ograniczeń wiekowym!
Widzimy, że Państwo również chcą być z WARPem w stałym kontakcie.
Dziękujemy za obecność 28.01.2020 i zapraszamy na kolejne spotkanie już 26.02.2020.
WARP w gronie Korpusu Konsularnego i sympatyków Grupy MTP
18 lutego 2020 r. uczestniczyliśmy w spotkaniu Korpusu Konsularnego oraz sympatyków Grupy Międzynarodowe Targi Poznańskie. Celem wydarzenia było podsumowanie minionego roku, przedstawienie planu imprez targowych na 2020 rok oraz osiągnięć MTP na arenie światowej i krajowej. Na poznańskich targach w ubiegłym roku pojawiło się 1235 wystawców z Europy i Azji z czego pierwsze trzy miejsca przypadają na Niemcy, Włochy i Chiny.
Wielkopolskich wystawców i zwiedzających z sektora MŚP zapraszamy do WARP po finansowanie prowadzonego przez siebie biznesu pożyczką inwestycyjną jeremie2 od 1,84% do 4,6 mln zł oraz zrefundowanie kosztów szkoleń w ramach usług rozwojowych.
[gallery columns="1" ids="32587,32573,32575"]
Drugie spotkanie Klubu Pożyczkobiorcy!
Ostatni czwartek listopada spędziliśmy w przemiłej atmosferze. Organizacja drugiego spotkania Klubu Pożyczkobiorcy przyniosła fantastyczny odzew oraz zaoowocowała kolejnymi kontaktami.
Ideą klubu jest wzajemne dzielenie się wiedzą. Chcemy by nasi Beneficjenci mogli zaprezentować swoje biznesy za pomocą kwalifikacji, umiejętności i wiedzy z zakresu swojej branży. Pragniemy poznawać bliżej tych, którzy zaufali nam i rozwinęli wymarzone biznesy. Edukujemy i przedstawiamy aktualnie realizowane projekty oraz motywujemy do poszerzania działalności. Prelekcje Kierownika Koordynacji Projektów Anny Nadstawskiej i Dyrektora Funduszu Pożyczkowego Tadeusza Wojtaszaka dostarczyły nam szczegółowej wiedzy o możliwościach dofinansowania na szkolenia oraz finansowanie działalności z Małej Pożyczki Inwestycyjnej.Nasza Klientka, Pani Jolanta Dudziak zaprezentowała nam szykujące się zmiany w prawie w zakresie ulg i korzyści dla przedsiębiorców w 2020 roku. Wyjątkowym gościem był także Pan Romuald Fabisiak z Banku Gospodarstwa Krajowego, który przedstawił nam rolę BGK w inicjatywie jeremie2.
Wczorajsze spotkanie przyniosło wiele radości i mobilizacji do kolejnych działań. Największą satysfakcją jest frekwencja oraz dobre słowo od naszych Beneficjentów. Takie wydarzenia dają dowód na to, że przedsiębiorcy nie stoją w miejscu i aktywnie uczestniczą i dyskutują by później przyczyniać się do rozwoju gospodarki naszego województwa.
Targi Stone nie bez nas.
Targi Stone po raz 11-ty w Poznaniu.
Na stoiskach najnowsze produkty kamieniarskie oraz maszyny służące do obróbki kamienia.
Targi tegorocznej edycji to ekspozycja blisko dwustu dwudziestu firm z dwudziestu krajów, w tym z Polski i państw europejskich, ale także z Brazylii, RPA, Indii i Chin. Warto podkreślić wysoki, bo aż 60-cio procentowy udział firm zagranicznych w ogólnej liczbie uczestników, nie zabrakło jednak także firm z Wielkopolski. Przedsiębiorcy z branży kamieniarskiej mogą skorzystać z dofinansowań do szkoleń dostępnych w WARPie np. podnieść swoje umiejętności obsługi maszyn do obróbki kamienia lub z pożyczki jeremie2 na inwestycję w nowe maszyny.
Bardzo cieszy wszechobecna na targach sztuka użytkowa i sztuka piękna, co zobaczycie w galerii powyżej.
Światowy Tydzień Przedsiębiorczości w WARP.
Z okazji trwającego Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości, WARP zorganizował spotkanie informacyjne dla osób zainteresowanych pozyskaniem wsparcia z funduszy unijnych.
W czwartkowe popołudnie w siedzibie WARP na Piekarach, zebrali się goście chcący poznać projekty realizowane przez naszą firmę. Kierownik działu koordynacji projektów Anna Nadstawska, poprowadziła pierwszą część spotkania przedstawiając szczegółowe zasady naboru do projektu Usługi Rozwojowe. Projekt ten, skierowany jest obecnie do osób 50+, którzy chcieliby uzyskać dofinansowanie do kursów i szkoleń. Druga część spotkania należała do Dyrektora Funduszu Pożyczkowego, Tadeusza Wojtaszaka. Praktyczne informacje i porady dotyczące rozpoczęcia i rozwoju działalności gospodarczej oraz możliwościach sięgnięcia po pożyczkę unijną bardzo zainteresowały uczestników spotkania.
Wydarzenie zamykała prelekcja Pani Katarzyny Rataj z Agencji Nieruchomości Keller Williams. Dzięki niej mogliśmy dowiedzieć się jak wygląda praca agenta, na czym polega amerykański system szkolenia agentów, na czym polega ich praca i jaka jest ścieżka kariery.
Liczne rozmowy i dyskusje po zakończeniu spotkania dały nam dowód na to, że warto organizować tego typu wydarzenie z uwagi na rosnące zainteresowanie przedsiębiorczością w Wielkopolsce.
Konferencja “Wdrażanie projektów pożyczkowych w ramach perspektywy 2014-2020”.
WARP wraz innymi funduszami zrzeszonymi w Polskim Związku Funduszy Pożyczkowych 20.11.br. uczestniczył w konferencji "Wdrażanie projektów pożyczkowych w ramach perspektywy 2014-2020"
W ramach aktualnych, ważnych tematow pożyczkowych omówilismy zagadnienia dot.:- gospodarowania środkami SPO WKP w świetle ostatniej nowelizacji ustawy z dnia 9 listopada 2000 r. o utworzeniu PARP,- funduszy pożyczkowych w kontekście ustawy z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu,- sytuacji w obszarze Funduszu Rozwoju Przedsiębiorczości TOR.Natomiast podczas II części spotkania BGK oraz Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju przedstawiło prezentacje nt. stanu wdrażania projektów, podsumowania, planów, dyskusji m.in. w zakresie koncepcji wdrażania instrumentów zwrotnych w kolejnej perspektywie finansowej.Na zakończenie fundusze pożyczkowe wniosły własne sugestie do założeń dot. wdrażania nowych instrumentów zwrotnych.O kolejnych ustaleniach mających wpływ na ofertę WARP do roku 2027 będziemy informować na bieżąco.
WARP podczas Międzychodzkiego Forum Gospodarczego!
08 listopada 2019r., WARP sp. z o.o. uczestniczył w Forum Gospodarczym, które odbyło się w Centrum Animacji Kultury w Międzychodzie.
Organizatorami wydarzenia byli: Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Wielkopolska Izba Przemysłowo-Handlowa Oddział Międzychód, Urząd Miasta i Gminy Międzychód oraz Starostwo Powiatowe w Międzychodzie.
Uczestnikom paneli dyskusyjnych przedstawiono „Strategię 2030 – wsparcie dla małych i średnich przedsiębiorstw” na temat form wsparcia dla przedsiębiorców w świetle założeń Strategii Rozwoju Województwa Wielkopolskiego do 2030 oraz zaangażowania jednostek samorządu terytorialnego w tworzenie klimatu sprzyjającego rozwojowi przedsiębiorczości oraz „Współczesny rynek pracy", w którym poruszano tematy dotyczące form wspierania zatrudnienia w województwie wielkopolskim, szkolnictwa zawodowego w procesie restrukturyzacji zatrudnienia oraz imigracji zarobkowa jako czynnik stabilizacji rynku pracy.
Wszystkim zainteresowanym zdobyciem wiedzy o możliwościach pozyskania wsparcia z FE konsultacji udzielali pracownicy naszego Punktu na stoisku informacyjno – promocyjnym PIFE Nowy Tomyśl.
Najczęściej poruszanymi tematami były możliwości wsparcia dedykowane przedsiębiorcom na rozwój ich działalności.
“Usługi rozwojowe szansą na sukces” – podpisanie umowy.
4 listopada 2019 r. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego miało miejsce podpisanie umowy dotyczącej nowego projektu 6.5 WRPO (nr RPWP.06.05.00-30-0065/18) „Usługi rozwojowe szansą na sukces”.
W spotkaniu wzięło udział aż 6 instytucji, których projekty uzyskały dofinansowanie w ramach ww. działania, a samo wydarzenie zaplanowane zostało w formie konferencji prasowej z udziałem mediów. Każdy z przedstawicieli miał okazję na kilkuminutowe przedstawienie projektu.
Okres realizacji projektu: 01.03.2020 –28.02.2023 r.
Kwota dofinansowania z UE: 24 014 999,00 zł
Głównym założeniem projektu jest wsparcie dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw z siedzibą (lub inną jednostką organizacyjną) w Poznaniu oraz możliwość dofinansowania usługi rozwojowej widniejącej w Bazie Usług Rozwojowych.
Wszelkie szczegółowe informacje o projekcie realizowanym przez WARP zamieścimy wkrótce. Zachęcamy do śledzenia naszej strony oraz kanałów Social Media.
WARP uczestniczy w konsultacjach społecznych Strategii rozwoju województwa Wielkopolskiego do 2030 roku
11 października 2019 r. wzięliśmy udział w konsultacjach społecznych projektu Strategii rozwoju województwa wielkopolskiego do 2030 roku w UMWW w Poznaniu.
Po wystąpieniach ekspertów nt. założeń strategii, kluczowych kierunków rozwoju Wielkopolski do 2030 oraz wyzwań i kierunków rozwoju dla Poznańskiego Obszaru Metropolitalnego, zgromadzeni przedstawiciele organizacji otoczenia biznesu i lokalnej administracji zadali 12 kluczowych pytań istotnych z punktu widzenia reprezentowanych przez siebie instytucji. Pytano o:
- możliwość zmiany Regionalnych Inteligentnych Specjalizacji, nie do końca wpisujących się w dominujące dla regionu branże działalności gospodarczej, m.in. brak doszczegółowienia robotyki i działań związanych z energią odnawialnych takich jak np. domy pasywne 0-emisyjne,
- dostosowanie edukacyjne przedsiębiorców do potrzeb Przemysłu 4.0 - konieczność przeszkolenia pracowników kluczowych w poszczególnych powiatach firm zainteresowanych najnowocześniejszymi rozwiązaniami,
- wysoką wypadkowość w Wielkopolsce na tle całego kraju i idącą za tym kwestię konieczności zwiększania bezpieczeństwa na wielkopolskich drogach,
- poprawę sektora opieki medycznej pod kątem liczebności i jakości personelu oraz doposażenia placówek medycznych,
- bardziej przemyślany i doprecyzowany sposób wskazywania kierunków ekspansji zagranicznej,
- możliwości wspierania wielkopolskich eksporterów odpowiednio dopasowaną strategią wejścia przez przedstawicieli poszczególnych branż na dedykowane im rynki.
Do 22 października 2019 r. można nadsyłać uwagi do powyższego dokumentu.
Szczegóły na https://www.umww.pl/strategia-rozwoju
Spotkanie z Lewiatanem
9 października przedstawialiśmy przedsiębiorcom zrzeszonym w ramach Lewiatana informacje na temat dofinansowań do szkoleń dla grupy 50 +. Czy wiedzieliście, że opłaty za szkolenia podnoszące kwalifikacje zawodowe, dofinansowane w więcej niż 70 % z pieniędzy publicznych, nie są opodatkowane VAT? Anna Nadstawska zapewniała uczestników szkolenia, że można wyszkolić cały zespół pracowników, w dowolnym zakresie.
Patrycja Tomczak z Funduszu Pożyczkowego, uświadomiła natomiast przedsiębiorców, że lokata bankowa może być zabezpieczeniem dla pożyczki jeremie. Najczęstszym zabezpieczeniem przedkładanym przez naszych klientów jest poręczenie osób trzecich, ale w przypadku firmy prowadzonej dłużej niż 6 miesięcy dla pożyczki do 50 000 zł wystarczy weksel in blanco.
Nic, tylko dzwonić do WARPu i korzystać!
To nie była spokojna noc!
Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich na Nocy Zawodowców 2.0 w Szkole Podstawowej nr 3 w Złotowie.
Wieczór 4-go października 2019 roku był okazją do zapoznania się możliwościami oraz perspektywami na dalszą karierę zawodową jakie stoją przed młodymi ludźmi.
Podczas Nocy Zawodowców 2.0 Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Pile zorganizował stoisko promocyjno-informacyjne w Strefie Przedsiębiorców i Gości Specjalnych. Specjaliści mieli możliwość przeprowadzenia konsultacji dla osób chcących pozyskać informacje m.in. na temat szkoleń. Zainteresowanie było bardzo duże, czego dowodem są licznie zebrane kontakty. Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka.
Konferencja w Pile o możliwościach biznesowych na rynkach azjatyckich za nami.
Dziękujemy za liczne przybycie i odczarowanie Arabii Saudyjskiej jako rynku niedostępnego biznesowo. Dobrze wiedzieć, że jest to kraj, który kupuje nawet piasek...
Wszystkich zainteresowanych ekspansją w tym kierunku zapraszamy do kontaktu z Wielkopolskim Funduszem Rozwoju, któremu dziękujemy za współorganizację konferencji.
Noc Zawodowców 2019 w Nowym Tomyślu
04 października 2019r., PIFE uczestniczyło w spektakularnej edycji Nowy Zawodowców 2.0, która odbyła się w Powiatowym Centrum Sportu w Nowym Tomyślu.
Na uczestników nocy czekało wiele atrakcji począwszy od prezentacji i promocji zawodów poprzez możliwość skorzystania z usług doradców zawodowych aż po szeroki wachlarz stoisk wystawców jakimi byli m.in. potencjalni pracodawcy.
Wszystkim zainteresowanym zdobyciem wiedzy o możliwościach pozyskania wsparcia z FE konsultacji udzielali pracownicy naszego Punktu.
Najczęściej poruszanymi tematami były możliwości dedykowane osobom młodym ale również w zakresie rozwoju przedsiębiorstw oraz placówek oświatowych.
Noc Zawodowców 2019
4 października 2019 w Zespole Szkół Łączności im. Mikołaja Kopernika w Poznaniu, odbyła się Noc Zawodowców. Wydarzenie to ma na celu promocję szkolnictwa branżowego i technicznego.
Szkoła podzielona została na tematyczne pracownie, gdzie każdy z zainteresowanych mógł poznać i porozmawiać ze specjalistami z poszczególnych branż. Młodzież zwiedziła więc całą szkołę, sprawdzając na czym polega dany zawód i jaka ścieżka kariery jest dla nich odpowiednia. Podczas Nocy Zawodowców mogliśmy na żywo zobaczyć proces wyrobu i pieczenia chleba i rogali świętomarcińskich. Uczestnicy wydarzenia mogli także nauczyć się lutowania czy obróbki mechanicznej. Ekspozycja na boisku szkolnym, czyli ciągnik z pługiem obracalnym oraz wóz strażacki cieszyły się dużym zainteresowaniem, a męska część uczestników uważnie słuchała prezentacji na temat specyfikacji tych maszyn.Specjaliści WARP dzięki temu wydarzeniu mogli poznać potrzeby i plany młodych ludzi, a także porozmawiać z ich rodzicami o rozwoju działalności gospodarczej i formach jej finansowania. Tego typu wydarzenia są niezwykle ważną inicjatywą dla młodzieży, która w czasach tak wielu możliwości nie jest pewna jaka ścieżka rozwoju jest dla nich właściwa. Rozwiązań jest bez liku natomiast udział w Nocy Zawodowców z pewnością pomogła wielu młodym ludziom podjąć decyzję o przebiegu następnych lat.
Wielkopolski Kongres Gospodarczy po raz II
23 września w Koninie i 25 września w Poznaniu odbyła się druga edycja Wielkopolskiego Kongresu Gospodarczego. Przedsiębiorcy dyskutowali o szansach i warunkach rozwoju gospodarki. Uważnie przysłuchiwali się tym debatom samorządowcy, dla których wnioski uczestników kongresu, są wskazówkami m. in. w planowaniu strategii rozwoju Wielkopolski do 2030 roku. Nie zabrakło także naszej reprezentacji. Z jednej strony zależało nam na tym, żeby poznać plany na rozwój lokalnej gospodarki, a z drugiej strony poinformować zgromadzonych o naszych planach i Projektach.
Mocna ekipa WARPu promowała dofinansowania do szkoleń dla osób powyżej 50 roku życia i pożyczki unijne jeremie.
Zobaczcie sami..
Doing Business – WARP w Kaliszu
27 września 2019 roku, odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu konferencji „Doing Business - POROZMAWIAJMY O ZAGRANICZNYM BIZNESIE”.
Trzy instytucje otoczenia biznesu: WARP Sp. z o.o., Wielkopolski Fundusz Rozwoju sp. z o.o. oraz Fundusz Rozwoju i Promocji Województwa Wielkopolskiego połączyły siły i stworzyły cykl spotkań biznesowych w stolicach subregionów.
Pierwsza konferencja miała miejsce w Kaliszu w hotelu Calisia One. Sala została zapełniona zainteresowanymi możliwościami rozwoju swoich biznesów. Tematami wiodącymi były ekspansje na rynki zagraniczne, różnice kulturowe w relacjach biznesowych oraz możliwości wsparcia dla firm z sektora MŚP.
Niezwykle ciekawe wystąpienia oraz indywidualne konsultacje z przedsiębiorcami w kuluarach dały dowód na to, że subregion kaliski chce się rozwijać nie tylko lokalnie, ale również globalnie!
Kolejna konferencja odbędzie się już 2 października w Lesznie! WARP również się tam pojawi! Do zobaczenia.
Pierwsze spotkanie Klubu Pożyczkobiorcy!
W ubiegły czwartek miało miejsce długo wyczekiwane spotkanie Klubu Pożyczkobiorcy. Wrześniowy wieczór upłynął pod znakiem możliwości rozwoju firm, planów biznesowych, networkingu, informacji dotyczących nowych zmian w prawie, ale przede wszystkim spotkanie to dało nam dowód jak niezwykli są nasi Beneficjenci.
Pierwsze spotkanie Klubu Pożyczkobiorcy otworzyła Członek Zarządu Pani Agata Świtalska-Krych. Powitała naszych wyjątkowych gości oraz przekazała głos pierwszemu prelegentowi. Konrad Ciach to poznański Radca Prawny oraz Beneficjent WARP, którego mogliśmy zobaczyć na jednym z filmów promujących pożyczkę unijną. Pan Ciach przedstawił zmiany w prawie dotyczącej Prostej Spółki Akcyjnej, dzięki czemu mogliśmy zapoznać się z nowinkami prawnymi i dowiedzieć się czy te zmiany wpłyną na funkcjonowanie firmy. Kolejną prelekcją było wystąpienie Dyrektora Funduszu Pożyczkowego, Tadeusza Wojtaszaka, który przedstawił nową ofertę WARP, czyli Małą Pożyczkę Inwestycyjną. Następnie, już w kuluarach mogliśmy poznać się trochę bliżej rozmawiając przy pysznej kawie i drobnym poczęstunku.
Fantastyczna atmosfera, wymiana doświadczeń, moc pomysłów - tak jednym zdaniem można opisać to wydarzenie.
Nie możemy doczekać się kolejnego spotkania!
Rozwijamy Przedsiębiorczość – wrześniowe spotkanie w Poznań Biznes Partner
Poniedziałek rozpoczął się dla nas niezwykle! Po wakacyjnej przerwie, mieliśmy przyjemność wrócić do sal w Poznań Biznes Partner, gdzie dzielimy się informacjami na temat wsparcia unijnego dla Przedsiębiorców.
Cykliczne spotkania są organizowane przy współpracy z Urzędem Miasta Poznania i skierowane są zarówno do osób już prowadzących działalność jak i tych, którzy dopiero planują swój start w biznesie.
Nasi Specjaliści przedstawili szczegóły projektów jeremie2 i Usługi Rozwojowe, a także swoje przysłowiowe 5 minut miała nasza Specjalistka z Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w Nowym Tomyślu.
Spotkanie zakończył Poznański Park Naukowo-Technologiczny opowiadając o ciekawym projekcie Erasmus for Young Entrepreneurs.
Jest nam niezmiernie miło, że tak wiele osób uczestniczyło w spotkaniu, słuchało naszych prezentacji i chętnie rozmawiało 'w kuluarach'.
Dziękujemy i do zobaczenia już w październiku!
Usługi Rozwojowe – wiedza nie ma limitu wieku!
Celem projektu Usługi Rozwojowe jest wsparcie osób powyżej 50 roku życia i aktywizacji ich na rynku pracy. Wsparcie uzyskają Przedsiębiorcy oraz pracownicy z sektora MŚP, których siedziba działalności znajduje się na terenie powiatów: M. Poznań, poznańskim, średzkim, śremskim, obornickim i szamotulskim.
Dofinansowaniu podlega każda usługa szkoleniowa, znajdująca się w Bazie Usług Rozwojowych, która oznaczona jest jako usługa podlegająca dofinansowaniu oraz przyczynia się do poszerzenia kompetencji uczestnika w zakresie wykonywanej pracy. W celu refundacji poniesionych kosztów, należy wybrać usługę, której termin wypada nie wcześniej niż 30 i nie później niż 90 dni kalendarzowych po złożeniu formularza zgłoszeniowego.
Maksymalne kwoty dofinansowania:
4 000 zł / Pracownik
50 000 zł / Firma
Maksymalne poziomy dofinansowania w ramach pomocy de minimis:
mikroprzedsiębiorstwa - 80%
małe przedsiębiorstwa - 70%
średnie przedsiębiorstwa - 50%
Warunkiem koniecznym do otrzymania refundacji poniesionych kosztów po zakończeniu usługi jest udział w szkoleniu oraz złożenie wniosku o refundację wydatków. Uczestnik nie jest zobowiązany żadnymi dodatkowymi wskaźnikami do spełnienia.
Aby złożyć formularz zgłoszeniowy, należy pobrać Generator wniosku, który dostępny jest na stronie http://warp.org.pl/oferta/dotacje/uslugi-rozwojowe/dokumenty/. Po pobraniu oraz wypełnieniu formularza w aplikacji, należy wysłać go elektronicznie na adres mailowy wniosek.uslugirozwojowe@warp.org.pl.
Targi mody – jesień 2019
Motywem przewodnim wystawy był aspekt ekologiczny - recykling i zrównoważony rozwój przedsiębiorstw z branży odzieżowej.
Wydarzeniu, tradycyjnie, towarzyszyły inspirujące pokazy mody i uroczysta gala. Nie zabrakło reprezentacji WARPu.
Warto wiedzieć, że modę w Polsce kreują także wielkopolskie firmy: Kaskada, Sisel Group Sp. z o.o. czy Semper - to nasze lokalne marki.
Gratulujemy pięknych, pomysłowych projektów 2019 roku i życzy dalszych sukcesów!
Śniadanie z Biznesem – 24.06.2019
Ostatni czerwcowy poniedziałek rozpoczęliśmy Śniadaniem z Biznesem, czyli kolejnymi spotkaniami z Przedsiębiorcami z Wielkopolski.Tym razem odwiedziliśmy Wolsztyn i Nowy Tomyśl, gdzie dzieliliśmy się wiedzą na temat oferty WARP oraz aktualnych projektów unijnych.
,,Śniadanie z Biznesem'' to spotkania mające na celu przedstawienie możliwości finansowania z projektów realizowanych przez WARP oraz zaprezentowanie aktualnie trwających inicjatyw wspierających przedsiębiorczość w regionie.
Spotkania w Wolsztynie i Nowym Tomyślu podzielone zostały na dwie części:
pożyczki unijne #jeremie2, prezentacja prowadzona przez Specjalistę Patrycję Tomczak,
Aktualne projekty i inicjatywy finansowane z Funduszy Europejskich prelekcja prowadzona przez Specjalistę Natalię Hewczuk.
Ilość zainteresowanych i ciekawych pytań świadczy o popularności i chęci korzystania z projektów finansowanych i współfinansowanych przez Unię Europejską. Cieszymy się, że możemy wspierać początkujących i doświadczonych w biznesie, a nasze produkty przyczyniają się do sukcesu firm i rozwoju lokalnej gospodarki.
Planujemy pojawić się również w innych częściach Wielkopolski, by mikro, mali i średni przedsiębiorcy mogli poznać korzystną ofertę WARP.
Kształcenie bez limitu wieku!
Projekt Usługi Rozwojowe cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Nic dziwnego, możliwość uzyskania nawet 80% dofinansowania na kursy, szkolenia i studia podyplomowe to wyjątkowa okazja by móc zainwestować w swoje wykształcenie niemal za darmo!
Obecnie, projekt skierowany jest do osób, które ukończyły 50 r.ż.Serdecznie zachęcamy do włączenia się w inicjatywę i zyskania niezwykle bogatej wiedzy.
Jesteś w grupie 50+?
ETAP I – wybierz Usługę Rozwojową
1. Wybierz usługę rozwojową dopasowaną do swoich potrzeb dostępną w Bazie Usług Rozwojowych (BUR).
2. Wygeneruj kartę Usługi Rozwojowej (Drukuj do PDF).
3. Ze strony warp.org.pl. pobierz Generator wniosku (Generator działa tylko dla Windows) – aplikację, która pomoże w wypełnieniu formularza zgłoszeniowego.
4. Wypełniony formularz zapisz na komputerze i wyślij na adres email: wniosek.uslugirozwojowe@warp.org.pl w terminie naboru wniosków.(Pamiętajcie by w mailu załączyć jedynie kompletny formularz zgłoszeniowy).
ETAP II – weryfikujemy i przyznajemy wsparcie
1. WARP weryfikuje i zatwierdza formularz zgłoszeniowy.
2. Zostajesz poinformowany o możliwości zawarcia umowy wsparcia (otrzymujesz promesę)
3. Podpisujemy z Tobą umowę i wystawiamy zaświadczenie udzielonej pomocy de minimis (jeśli dotyczy).
Etap III – realizujesz Usługę Rozwojową
1. Zarejestruj swoją firmę i profil pracownika w Bazie Usług Rozwojowych.
2. Dokonaj zgłoszenia na wybraną Usługę Rozwojową.
3. Weź udział w wybranej Usłudze Rozwojowej.
Etap IV – czas na ocenę i refundację
1. Wypełnij ankietę oceniającą usługę, która mieści się w Bazie Usług Rozwojowych.
2. Przedstaw nam dokumenty rozliczeniowe (faktura, potwierdzenie płatności,potwierdzenie uczestnictwa w Usłudze Rozwojowej)
3. Dokonujemy refundacji poniesionych przez Ciebie kosztów.
Masz ponad 50 lat? Skorzystaj z dofinansowania w wysokości do 4000 zł!
Musisz być pracownikiem lub pracodawcą MŚP, z siedzibą (lub oddziałem) w subregionie poznańskim (powiat obornicki, poznański, szamotulski, średzki, śremski, m. Poznań).
Zgłoś się po dofinansowanie szkolenia, kursu językowego itp.
Maksymalny poziom dofinansowania – 80% kosztów usługi/ lub 4000 zł.
Uwaga! Refundacji podlegają wyłącznie koszty uczestnictwa w usługach rozwojowych dostępnych w Bazie Usług Rozwojowych oznaczonych jako współfinansowwaane z EFS.
Rozwijaj się z WARPem!
Klub Pożyczkobiorcy – już wkrótce!
Od ponad 15 lat WARP wspiera wielkopolskich przedsiębiorców, którzy swoją pracą i determinacją rozwijają swoje firmy oraz krajową gospodarkę.Nasz wkład w ich sukces to unijna pożyczka, ciesząca się coraz większym zainteresowaniem.
Chcąc wyjść naprzeciw oczekiwaniom naszych Beneficjentów, którzy choć raz sięgnęli po pożyczkę w WARP, postanowiliśmy stworzyć projekt - Klub Pożyczkobiorcy.
Już we wrześniu rozpoczynamy cykl spotkań, podczas których będziemy dzielić się wiedzą na temat środków unijnych oraz wymieniać się doświadczeniami w prowadzeniu biznesu.
Spotkania odbywać się będą raz w miesiącu w siedzibie WARP, a szczegółowe informacje znaleźć będzie można na naszych profilach w mediach społecznościowych już wkrótce.
Jeśli należysz do naszych Pożyczkobiorców i chcesz dołączyć do Klubu - zapisz się - klub@warp.org.pl
AKTYWNA NIEDZIELA z PIFE!
Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich cały czas w trasie! Tym razem nasi specjaliści postanowili dzielić się wiedzą o projektach w Olandii!
Korona Zachodu Polski już za nami i kolejny owocny merytorycznie dzień.
16 czerwca gościliśmy w Olandii ze stoiskiem Punktu Informacyjnego FE z Nowego Tomyśla.
Udzielaliśmy wszystkim zainteresowanym sportowcom i nie tylko informacji nt. możliwości pozyskania wsparcia z FE w obecnie trwającej perspektywie 2014 - 2020.
Począwszy od aktywizacji zawodowej, propagowaniu zdrowego trybu życia, nabywaniu kwalifikacji/kompetencji poprzez rozwój przedsiębiorstw, poszerzanie działań statutowych organizacji pozarządowych zarówno z dotacji jak i pożyczek jeremie2 oraz Bazy Usług Rozwojowych.
Arena Biznesu – inspirujące spotkanie w Hotelu Kolegiackim
„Mądrzy przedsiębiorcy współpracują, pozostali konkurują”– to hasło przewodnie Areny Biznesu- polskiej organizacji rekomendacji biznesowych.
13 czerwca 2019r. mieliśmy przyjemność uczestniczyć w spotkaniu Poznańskiej Grupy Areny Biznesu. Sesję networkingową moderował Artur Sójka - mówca, trener, networker, współautor książki “Eventworking – czyli jak efektywnie korzystać z potencjału konferencji, targów i innych wydarzeń. Praktyczny poradnik dla przedsiębiorcy”.
Spotkania Areny Biznesu to świetna okazja do nawiązania nowych kontaktów biznesowych, znalezienia partnera biznesowego, czy też wymiany doświadczeń z innymi przedsiębiorcami. To doskonałe miejsce do budowania długotrwałych relacji biznesowych opartych na zaufaniu oraz do zaprezentowania własnych produktów i usług szerokiemu gronu odbiorców.
W grupach Areny Biznesu obowiązuje zasada wyłączności na branżę, czyli w grupie jest tylko jeden przedstawiciel danej branży np. architekt, radca prawny czy księgowy. Dzięki temu członkowie danej grupy polecają klientów oraz umawiają spotkania biznesowe, a przedsiębiorcy efektywniej rozwijają swoje firmy oraz pozyskują nowych klientów. Wydarzenia mają cykliczny charakter i odbywają się raz na 2 tygodnie w godzinach popołudniowych.
Oferta WARP cieszyła się dużym zainteresowaniem przedsiębiorców. Mieliśmy okazję porozmawiać z naszymi beneficjentami oraz zapoznać z produktami osoby planujące rozwinąć działalność. Możliwość poszerzenia kontaktów z pewnością wpłynie na jeszcze większą rozpoznawalność naszej firmy i oferty.
Serdecznie dziękujemy za zaproszenie i zachęcamy do uczestnictwa w Arenie Biznesu!
Punkt Informacyjny FE ze stoiskiem podczas XXVI Wielkopolskich Targów Rolniczych w Sielinku
W dniu 08 czerwca 2019r. specjalista Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich udzielał bezpłatnych informacji na stoisku promocyjno-informacyjnym podczas XXVI Wielkopolskich Targów Rolniczych w Sielinku.
Osobom odwiedzającym stoisko udzielone zostały informacje z zakresu:
- działalności PIFE w Nowym Tomyślu,
- możliwości uzyskania wsparcia w ramach funduszy europejskich na rozpoczęcie oraz rozwój działalności gospodarczej w perspektywie finansowej na lata 2014-2020, możliwości podnoszenia kwalifikacji w ramach WRPO.
Stoisko promocyjno-informacyjne cieszyło się sporym zainteresowaniem i było odwiedzane głównie przez osoby osoby zamierzające założyć własną działalność gospodarczą oraz przedsiębiorców.
Takie wydarzenia udowadniają, że zainteresowanie formami finansowania w UE jest coraz większe, a charakter takich eventów dodaje nam energii do działania.
Jeden Przedsiębiorca – Jedenaście Pożyczek!
Wczoraj tj. 11.06. 2019 r., Pani Jadwiga Janicka po raz jedenasty sięgnęła po pożyczkę unijną z WARP!
Pani Jadwiga Janicka od ponad 40 lat prowadzi firmę rodzinną pod marką ,,Śnieżynka" zajmującą się produkcją oraz sprzedażą lodów delikatesowych. Sukcesywnie dzięki ciężkiej pracy Pani Jadwiga rozwijała firmę poszerzając ofertę i otwierając w wielu punktach kawiarnie. Od 2010 roku przedsiębiorstwo uzyskało 11 pożyczek unijnych!
Wczoraj podczas podpisania kolejnej umowy, podziękowaliśmy Pani Jadwidze za zaufanie, wiarę i dobre słowo. Cieszymy się niezmiernie, że możemy przyczyniać się do sukcesu firm z naszego regionu. Rozmowa z Panią Jadwigą Janicką buduje i motywuje do dalszych działań. Wiemy jak ogromną pracę włożyła cała rodzina w sukces firmy, a kolejne plany rozwoju wciąż powstają. To było fantastyczne spotkanie, a Pani Jadwiga nie tylko zaprosiła nas do skosztowania smakołyków w swoich kawiarniach, ale także obiecała, że jeszcze do nas wróci... kto wie, może po dwunastą pożyczkę?
Poznań Biznes Partner – Spotkanie informacyjne 27.05.2019 r.
Ostatni poniedziałek maja rozpoczęliśmy przedsiębiorczo!Cykliczne spotkania informacyjne w Poznań Biznes Partner z przedsiębiorcami to możliwość zaprezentowania aktualnej oferty WARP oraz poznania potrzeb zainteresowanych formami finansowania działalności gospodarczej.
Stała współpraca z Poznań Biznes Partner i współorganizowanie spotkań informacyjnych cieszy się dużą popularnością i przyciąga zarówno doświadczonych przedsiębiorców jak i osoby planujące rozpoczęcie działalności gospodarczej. Podczas ubiegłego spotkania zaprezentowana została oferta pożyczki unijnej jeremie2, projektu Usługi Rozwojowe oraz aktualnych inicjatyw przedstawionych przez Specjalistę z Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich.
Zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnym spotkaniu! Szczegóły dotyczące czerwcowego wydarzenia opublikujemy już wkrótce!
Dni Otwarte Funduszy Europejskich
W dniu 11 maja 2019 r. pracownicy Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich udzielali bezpłatnych informacji na stoisku promocyjno-informacyjnym podczas Dni Otwartych Funduszy Europejskich.
Organizatorami wydarzenia był Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Nowym Tomyślu prowadzony przez WARP sp. z o.o. i Olandia jako beneficjent wielu środków z FE. Osobom odwiedzającym stoisko udzielone zostały informacje z zakresu:
- działalności PIFE w Nowym Tomyślu,
- możliwości uzyskania wsparcia w ramach funduszy europejskich,
- możliwości pozyskania wsparcia w zakresie preferencyjnych pożyczek.
Stoisko promocyjno-informacyjne cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem wśród odwiedząjących. Tegoroczne obchody obfitowały również w atrakcje dla dzieci tj. malowanie twarzy, puszczanie bajek, zabawy z animatorami, stoiska z popcornem oraz watą cukrową.
Poniżej przedstawiamy krótką fotorelację z wydarzenia:
Konferencja ,,Ekonomiczne i organizacyjne aspekty tworzenia i wdrażania nowych technologii”
22 Maja 2019 r. w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Hipolita Cegielskiego odbyła się konferencja mająca na celu przybliżenie zagadnień związanych z aspektami ekonomicznymi, technicznymi, prawnymi i organizacyjnymi związanymi z tworzeniem i wdrażaniem nowych technologii.
Podczas konferencji zaprezentowano młodzieży perspektywy tworzenia technologii w zawodach, w których się kształcą. Przedstawiono m.in aktualne trendy w przemyśle, wyzwania na rynku pracy, wirtualną rzeczywistość i jej praktyczne zastosowania. Na konferencji nie zabrakło również WARP ze swoją prezentacją oferty i przedstawienia zwrotnych form finansowania. Mieliśmy przyjemność porozmawiania z młodzieżą na temat ich potrzeb i oczekiwań związanych z przedsiębiorczością i rynkiem pracy. Serdecznie dziękujemy Wielkopolskiej Izbie Gospodarczej za organizację konferencji i możliwość uczestniczenia w niej.
Dni Otwarte Funduszy Europejskich -TV Asta
12 maja br. odbyło się Miasteczko Europejskie w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich. Po mimo niekorzystnej aury, piknik przyciągnął wielu fascynatów komunikacji miejskiej oraz osoby zainteresowane możliwościami finansowania z środków unijnych. Więcej o wydarzeniu pisaliśmy we wcześniejszym wpisie.
Na DOFE zawitała także TV Asta, która relacjonowała wydarzenie na swoich kanałach!
Zachęcamy do obejrzenia wywiadu z Markiem Sternalskim - Dyrektorem Funduszu Pożyczkowego WARP.
DNI OTWARTE FUNDUSZY EUROPEJSKICH W PILE
W dniu 10.05.2019 r. w godz. 10:00 – 14:00 Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Pile zorganizował stoisko promocyjno-informacyjne podczas Dni Otwartych Funduszy Europejskich (DOFE).
W roku 2019 r. DOFE były połączone z obchodami 15-lecia Polski w Unii Europejskiej. W związku z przypadającą rocznicą obchodów członkostwa Polski w UE podczas DOFE były organizowane liczne atrakcje dla potencjalnych ich uczestników np. zabawy animacyjne dla dzieci, warsztaty dla młodzieży itp.
Podczas DOFE w Pile stoisko Punktu było licznie odwiedzane. Podczas wydarzenia konsultant PIFE PIŁA Pani Agnieszka Zaremba udziela informacji w zakresie możliwości pozyskania wsparcia na rozpoczęcie i rozwój działalności, ale i również w zakresie podnoszenia kwalifikacji zarówno osób młodych wkraczających na rynek pracy jak i dla przedsiębiorców. Łączna liczba konsultacji odbytych na stoisku to około 10.
Dni Otwarte Funduszy Europejskich były również licznie odwiedzane przez dorosłych, dzieci i młodzież. Podczas pilskich DOFE gościliśmy 5 grup przedszkolaków oraz 2 grupy uczniów z pobliskich szkół, którzy z dużym zaangażowaniem korzystali nie tylko z przygotowanych atrakcji, ale również zapoznały się z wyświetlanym filmem o FE zrealizowanych w Mieście Piła. Szacunkowa łączna liczba odwiedzających to około 180 osób.
Towarzystwo Biznesowe Poznańskie – 08.05.2019
W ubiegłą środę tj. 08.05.2019 r. odbyło się spotkanie dla przedsiębiorców należących do klubu Towarzystwo Biznesowe Poznańskie. To inicjatywa organizująca kluby networkingowe stworzone z myślą o przedsiębiorcach , menadżerach i freelancerach , którzy chcieliby zdobyć kontakty, poznać nowe branże, wziąć udział w szkoleniach oraz wypromować swoją firmę.
Podczas spotkania mieliśmy okazję poznać Panią Lidię Skudławską, która przedstawiała nam prezentację pod tytułem ,,Dlaczego zarabiasz 4 razy mniej?" - o oszczędzaniu, codziennych wydatkach i inwestycjach. Mnóstwo wiedzy, ciekawych wskazówek i porad, dodało nam motywacji do działania oraz zmieniło poglądy wielu z nas.
WARP również miała swoje przysłowiowe 5 minut. Dyrektor Funduszu Pożyczkowego Marek Sternalski oraz Kierownik Działu Rozwoju Anna Nadstawska zaprezentowali działalność naszej firmy, a także przedstawili produkty, które cieszą się największym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców. Jest nam niezmiernie miło, gdy nasza praca i wsparcie w rozwój firm jest doceniane przez tak szerokie grono. Serdecznie dziękujemy za poświęcony nam czas i każdą rozmowę!Do zobaczenia już wkrótce!
Dni Otwarte Funduszy Europejskich – 12.05.2019 r.
Na terenie zajezdni tramwajowej na poznańskim Franowie miało miejsce Miasteczko Europejskie, w którym świętowaliśmy 15-lecie wstąpienia Polski do UE.
Pogoda nie dopisała, lecz ulewne deszcze nie zepsuły nam zabawy! Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego wraz z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym zorganizowali fantastyczny festyn rodzinny, który przyciągnął wiele osób!
Podczas festynu można było udać się na tramwajową wycieczkę po zakamarkach zajezdni oraz zobaczyć ekspozycję najnowszych tramwajów i autobusów zakupionych dzięki europejskim funduszom. Była to nie lada gratka dla pasjonatów komunikacji! Nie zabrakło malowania twarzy, balonów, waty cukrowej, popcornu, czy drobnych unijnych gadżetów.
Prócz szeregu atrakcji, uczestnicy festynu mogli poznać możliwości wsparcia z Funduszy Europejskich dzięki WARP i takim instytucjom jak: Stowarzyszenie Metropolia Poznań czy Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich.
Serdecznie dziękujemy za zaproszenie!
Start Up Poznań i Poznań Biznes Partner w ramach Dni Przedsiębiorczości 2019
8 i 9 maja na Międzynarodowych Targach Poznańskich odbyły się dwa wielkie eventy- Start Up Poznań oraz Poznań Biznes Partner. Wydarzenia zorganizowane zostały w ramach Dni Przedsiębiorczości 2019.
Start Up Poznań 2019 to wydarzenie skierowane dla przedsiębiorców i entuzjastów branży nowych technologii. 8 maja mieliśmy okazję uczestniczyć w wielu ciekawych wykładach, inspirujących warsztatach, a także wysłuchać nowinek z zakresu m.in. sztucznej inteligencji. Uczestnicy wydarzenia mieli także szansę na przetestowanie najnowszych gier i aplikacji VR.
Kolejnego dnia, odbył się Poznań Biznes Partner 2019. Podczas eventu mogliśmy zapoznać się z poradami specjalistów na temat skutecznego prowadzenia zespołu, wywierania wpływu społecznego w biznesie, budowania kreatywności, czy pozycjonowania swojej marki w sieci.Ten ogrom wiedzy i praktycznych warsztatów przyciągnął tłumy na MTP
Nie mogło nas tam zabraknąć! W strefie doradczej, mieliśmy przyjemność poznać przedsiębiorców i ich ciekawe pomysły na biznes i rozwój firmy. To dla nas ogromna radość, gdy nasza oferta cieszy się zainteresowaniem tak dużej liczby osób. Serdecznie dziękujemy za każdą rozmowę i mamy nadzieję, że paczki z upominkami przygotowane przez nas na potrzeby loterii, przyniosły radość wygranym.
Spotkanie informacyjne w Poznań Biznes Partner – 15.04.2019 r.
15 kwietnia 2019 r, kolejny raz spotkaliśmy się z przedsiębiorstwami w Poznań Biznes Parter. Po raz pierwszy, jednak prezentowaliśmy Państwu, ogólną ofertę Funduszy Europejskich. Temat przedstawiła Natalia Hewczuk - specjalistka FE Punktu Informacyjnego. Oczywiście, jak zwykle, niezawodna Anna Nadstawka prezentowała Państwu szczegóły dotyczące dofinansowań do szkoleń. W tym zakresie, doszło do pewnych zmian w zakresie finansowania, o tym więcej tutaj.
Zastępca Dyrektora Funduszu Pożyczkowego oczarował Was prezentacją unijnych pożyczek jermie2, wykazując liczne walory tego produktu, np. niskie oprocentowanie roczne 1,23%, brak konieczności angażowania wkładu własnego itd.
Z Państwa udziałem powstanie film promujący Inicjatywę jeremie2.Dziękujemy za aktywny udział i przybycie.
Fundamenty Nowoczesnego Biznesu – relacja z wydarzenia.
3 kwietnia 2019 r. uczestniczyliśmy w spotkaniu networkingowym organizowanym przez Towarzystwo Biznesowe Poznańskie. Prelegentem wydarzenia był Pan Roman Wieczorek - Przewodniczący Rady Uniwersytetu Łódzkiego, członek Międzynarodowej Grupy Doradców Instytutu - CEELI, mentor, coach i wieloletni prezes zarządu Skanska SA.
Spotkanie odbyło się w miłej atmosferze, a wypowiedź Pana Wieczorka na temat sposobów rozwoju firmy, kodeksu etyki pracy i samorealizacji zainspirowała wszystkich uczestników. Cenimy networking za możliwość bezpośredniego kontaktu z przedsiębiorcami, ich biznesami i planami. Te spotkania to wspaniała okazja by poznać bliżej pomysły ale i też rozterki osób prowadzących firmy. Wspieramy inicjatywy takie jak Towarzystwo Biznesowe Poznańskie i mamy nadzieję, że nie zabraknie nas na jeszcze wielu spotkaniach.
Zachęcamy do sprawdzenia fotorelacji z wydarzenia.
Regionalna Konferencja BGK – relacja z Leszna
29 marca 2019 r. odbyła się Regionalna Konferencja BGK ,,Biznes. Samorząd. Rozwój Regionalny.". To wydarzenia dało nam obraz tego, jak szybko i sprawnie rozwija się nasz region oraz jak wiele możliwości jeszcze można wykorzystać.
Konferencja BGK to świetna okazja na poznanie ludzi, których pasją jest włączanie się w regionalne inicjatywy, które swoimi sukcesami przyczyniają się do rozwoju na skalę krajową. Cieszy nas fakt, że wciąż tworzone są nowe projekty dające szansę przedsiębiorcom z Wielkopolski.My również dołączamy do grona tych, którzy wspierają firmy i umożliwiają im rozwinięcie skrzydeł na rynku.
Serdecznie zapraszamy do obejrzenia relacji z konferencji!
TVP 3 Poznań
MamStartup o WARP!
1 kwietnia 2019 roku na stronie Mamstartup.pl został opublikowany artykuł na temat inicjatyw dostępnych na terenie Wielkopolski, które wspierają startupy.
Wielkopolska oferuje wsparcie młodym przedsiębiorcom. Poznański Park Naukowo-Technologiczny, Leszczyńskie Centrum Biznesu, YouNick Technology Park, StartUp Poznań i WARP od lat pomagają powstać i rozwijać się nowym podmiotom. Oferta dla powstających przedsiębiorstw jest coraz ciekawsza, uświadamia młodych ludzi, że ich innowacyjne pomysły można bez problemu zrealizować. W artykule opisane zostały wszystkie instytucje w Wielkopolsce oraz zakres ich działań.
Zachęcamy do lektury!
Bezzwrotne dofinansowanie z ZUS!
21 marca 2019 roku mieliśmy okazję uczestniczyć w wydarzeniu pn. ,,Wsparcie Przedsiębiorcy w zarządzaniu finansami firmy" organizowanym przez Wielkopolską Izbę Gospodarczą w Gnieźnie.
Wśród Prelegentów przedstawiających możliwości wsparcia był Pan Rafał Kubisiak - Specjalista ds. Obsługi Klienta w firmie Leone, zajmującej się prowadzeniem różnego typu szkoleń.
Prezentacja firmy dotyczyła bezzwrotnego dofinansowania z ZUS do 500 000 zł. Pan Rafał Kubisiak opisał procedurę naboru wniosków, kto może ubiegać się o dofinansowanie, kwot dofinansowania i ograniczeń projektu.
Zachęcamy do zapoznania się ze skróconą prezentacją.
Odpowiedzi na szczegółowe pytania udzieli Pan Rafał Kubisiak, prosimy o kontakt poprzez stronę http://www.leone-safety.com/
Wsparcie Przedsiębiorcy w zarządzaniu finansami firmy
21 marca 2019 r. w Wielkopolskiej Izbie Gospodarczej w Gnieźnie odbyło się szkolenie pn. ,,Wsparcie Przedsiębiorcy w zarządzaniu finansami firmy", w którym WARP uczestniczyła w roli prelegenta.
Zainteresowani Przedsiębiorcy mogli wysłuchać prelekcji na tematy związane z dofinansowaniem na poprawę warunków pracy, sposobach oszczędzania, zmianach przewidzianych przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii i możliwościach wsparcia z Unii Europejskiej.
Przeprowadziliśmy wiele rozmów, nawiązaliśmy nowe kontakty, a nasza wiedza i oferta cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród uczestników.
Dziękujemy!
Postaw na Polską Markę 15.03.2019 r.
15 marca br. w Centrum Szkoleniowo-Konferencyjnym KOCHTEX odbyła się konferencja pn. ,,Postaw na Polską Markę" organizowana przez Centrum Rozwiązywania Problemów Społecznych oraz Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.
Konferencja miała na celu przedstawienie instrumentów wsparcia internacjonalizacji i rozwoju przedsiębiorstw branży eksportowej oraz form promocji polskiej gospodarki. To wydarzenie wzbudziło zainteresowanie mikro, małych i średnich przedsiębiorców, którzy chcieli poznać możliwości rozwoju regionu.
Pierwsza część konferencji przedstawiała efekty realizacji projektu „Promocja gospodarki w oparciu o polskie marki produktowe – Marka Polskiej Gospodarki – Brand” wraz z wystąpieniem zaproszonych prelegentów z takich instytucji jak: BGK, MZS, PARP, PAIH. W drugiej części wydarzenia zaplanowane zostały panele dyskusyjne poruszające takie tematy jak Certyfikacja i jakość, Marka Polskiej gospodarki, Sprzedaż i dystrybucja.
Zainteresowanie i aktywny udział uczestników w dyskusji to najlepszy dowód na to, że takie wydarzenia są potrzebne w naszym regionie, a przedsiębiorcy szukają nowych możliwości by ulepszać strategię firmy.
[gallery order="DESC" ids="28833,28831"]
Poznańskie Targi Książki
W dniach 1-3 marca 2019 r. odbyły się Poznańskie Targi Książki. To wydarzenie przyciągnęło tłumy poznaniaków, którzy mogli spotkać się z autorami swoich ulubionych książek, a także poznać kolejne dzieła literackie wartej przeczytania. Nie mogło nas tam zabraknąć!
Podczas Gali Targów Książki, laureat nagrody „Pegazik” za książkę „Magiczne drzewo” Pan Andrzej Maleszka wypowiedział zdanie, które głęboko zapadło nam w pamięci. „Jeszcze nigdy nie mieliśmy takiego pokolenia dzieci, jak współcześnie”. Tak uzasadnił swoje powołanie do pisania właśnie dla najmłodszych. Faktycznie dzieci i młodzież urodzona w Polsce ostatnich lat nie ma prawa do kompleksów. Urodzeni w Unii Europejskiej, w pokoju i dobrobycie, stawiani są w pozycji centralnej. Nieograniczony dostęp do informacji to niekończący się potencjał. Wyraźnie było widać nacisk na dzieci i młodzież podczas targów w Poznaniu. To nasi przyszli przedsiębiorcy, pracownicy i pracodawcy. Dla najmłodszych, chętnych i ciekawych reguł rządzących w biznesie polecamy pozycję „ Kawiarnia. Mój pierwszy biznes”, autorstwa: Justyny Bereźnickiej i Izabeli Dudzik, wydawnictwo: Poławiacze Pereł.
II Spotkanie z Przedsiębiorcami w Lądku
26 lutego br. na oficjalne zaproszenie Wójta Gminy Lądek - Pana Artura Miętkiewicza, wzięliśmy udział w II Spotkaniu z Przedsiębiorcami na temat możliwości rozwoju i wsparcia działalności gospodarczej.
Wśród zaproszonych gości znalazły się takie instytucje jak Wielkopolski Fundusz Rozwoju Sp. z o.o., Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. w Koninie, Polska Spółka Gazowa Sp. z o.o. oraz Bank Ochrony Środowiska S.A.
Prelegenci wydarzenia przekazali niezbędną wiedzę na temat form wsparcia i rozwoju działalności gospodarczej oraz programów regionalnych wspierających ekologię i energooszczędność.
Mamy nadzieję, że już wkrótce znów będziemy mogli odwiedzić Lądek i dzielić się wiedzą dotyczącą możliwości finansowanie przedsiębiorstw z Funduszy Europejskich.
Spotkanie z dr Story
Dziękujemy za inspirujące spotkanie Klubu Kobiet Przedsiębiorczych z Panią Dr Moniką Górską.
Dzięki temu spotkaniu, wiemy , że opowiadanie powinno angażować. Cechy dobrego Story:
obniżenie wartości bohatera, podniesienie wartości celu; perypetie: przezwyciężanie trudności, przeszkody, trudy; transfer autorytetu; katarsis - emocjonalne reakcje użytkownika; Anagnoris: zaskoczenie jak zweryfikować storytelling: sprawdzić reakcje: najlepiej przerwać story i napisać cdn.. Będziemy stosować, a Wy?
Targi Gardenia – fotorelacja
Targi Gardenia i Special Days - to wydarzenie zawsze powinno odbywać się w Poznaniu. Coroczna wystawa targów ogrodniczych i florystycznych i w tym roku cieszy oko poznaniaków. Bogactwo kolorów i zapachów unosi się w halach targowych i uwodzi bardzo liczne grono zwiedzających. Poznań i Wielkopolska szczyci się swoją zielenią, również miejskich aranżacji. Regionalna przedsiębiorczość daje się zauważyć także w tej branży. Nie mogło na tych targach zabraknąć WARPu. Wśród naszych klientów i beneficjentów są także kwiaciarnie - na pewno kojarzycie pocztę kwiatową Euroflorist. Kwiaty to biznes, który pięknie pachnie.
Dotacje wspierające kształcenie zawodowe młodzieży
Zarząd
Województwa Wielkopolskiego jako Instytucja Zarządzająca Wielkopolskim
Regionalnym Programem Operacyjnym na lata 2014 - 2020 z dniem 28.01.2019 r.
ogłasza konkurs w ramach poddziałania 8.3.1 Kształcenie zawodowe młodzieży.
W
ramach ogłoszonego nabory wnioskodawcy mogą ubiegać się o wsparcie na
realizację następujących typów projektu tj.:
1. Projekty służące podnoszeniu
kompetencji lub kwalifikacji zawodowych poprzez m.in. staże, praktyki zawodowe,
kształcenie dualne, inne formy podnoszenia kompetencji itp.
2. Wyposażenie/doposażenie pracowni
lub warsztatów szkolnych w nowoczesny sprzęt i materiały dydaktyczne.
3. Podnoszenie kompetencji lub
kwalifikacji zawodowych nauczycieli kształcenia zawodowego, instruktorów
praktycznej nauki zawodu.
4. Projekty w zakresie doradztwa
edukacyjno-zawodowego dla młodzieży w tym tworzenie Punktów Informacji i
Kariery (PIK) oraz podnoszenie kompetencji osób prowadzących doradztwo.
5. Tworzenie/wspieranie wysokiej
jakości wyspecjalizowanych ośrodków kształcenia i szkolenia, tj. Centrów
Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego lub innych zespołów realizujących zadania
CKZiU poprzez: wyposażenie/doposażenie w sprzęt, rozszerzenie oferty
edukacyjnej.
6. Projekty kompleksowe służące podnoszeniu
kompetencji kluczowych i umiejętności uniwersalnych oraz przygotowania
zawodowego uczniów.
Projekty
realizowane w ramach przedmiotowego poddziałania skierowane są do:
1. Uczniów szkół i placówek systemu
oświaty prowadzących kształcenie zawodowe, w tym również młodocianych
pracowników,
2. Nauczycieli kształcenia
zawodowego, instruktorów praktycznej nauki zawodu
szkół i placówek systemu oświaty
prowadzących kształcenie zawodowe,
3. Nauczycieli i specjalistów z
zakresu doradztwa edukacyjno-zawodowego, 4. Szkół lub placówek systemu oświaty
prowadzących kształcenie zawodowe i ustawiczne oraz ich organy prowadzące,
5. Centra Kształcenia Zawodowego i
Ustawicznego i inne zespoły realizujące zadania CKZiU.
Ze wsparcia w ramach przedmiotowego
konkursu mogą skorzystać:
- w okresie 1.09.2017-31.01.2020
również klasy dotychczasowych zasadniczych
szkół zawodowych prowadzone w
branżowych szkołach I stopnia oraz ich uczniowie i nauczyciele;
- w okresie 1.09.2017-31.08.2023
również 4-letnie technika oraz klasy 4-letniego technikum prowadzone w 5-letnim
technikum oraz ich uczniowie i nauczyciele.
Wnioski
w ramach ogłoszonego konkursu można składać w terminie 27.02.2019 do 29.03.2019.
Dokumentacja
konkursowa znajduje pod wskazanym linkiem: https://wrpo.wielkopolskie.pl/nabory/302
Informujemy, iż w dniu 27.02.2019 r. w Pile w godzinach 10:00-12:00 odbędzie się bezpłatne spotkanie informacyjne na ten temat - informacje o zapisach - tutaj.
Zapraszamy
do skorzystania z bezpłatnych usług informacyjnych świadczonych przez naszych
Konsultantów w Punktach Informacyjnych Funduszy Europejskich.
Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w
Pile
ul.
Grunwaldzka 2, 64-920 Piła
tel. +48 61 65 06 233 lub +48 61 65 06 235
e-mail: infoUE-pila@warp.org.pl
Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w
Nowym Tomyślu
ul.
Poznańska 33, pok. nr 15, 16 budynek C, 64-300 Nowy Tomyśl
tel. +48 61 65 06 371 lub +48 61 65 06 372
e-mail: infoUE-nowytomysl@warp.org.pl
Przed nami kolejny raz MARATON NABORÓW z Programem Operacyjnym Inteligentny Rozwój w 2019 r.!
Zmienione kryteria konkursów umożliwią pozyskanie
większej liczbie przedsiębiorców unijnych dotacji, a dwanaście miesięcy będzie
obfitowało w wiele ciekawych dotacyjnych szans dla wielu innowacyjnych firm.
Poniżej
przedstawiamy najpopularniejsze możliwości POIR-a w perspektywie 2014-2020:
www.poir.gov.pl - zakładka NABORY
Szybka ścieżka
W ramach Poddziałania 1.1.1 „Szybka ścieżka” na wsparcie mogą liczyć projekty badawczo – rozwojowe.
Kwota przeznaczona na ten cel to aż 2,25 mld. zł.
Programy
branżowe
Programy
sektorowe mające charakter wiodący w wykorzystywaniu funduszy unijnych. W tym roku
głównie wspierać będą producentów gier wideo, konkurencyjności
i innowacyjności polskiego przemysłu stalowego oraz sektor stoczniowy.
Budżet wszystkich konkursów to ok. 500 mln. zł.
Centra B+RCoraz chętniej przedsiębiorcy inwestują w infrastrukturę celem prowadzenia prac badawczo – rozwojowych. Wsparcie tych projektów umożliwia działanie 2.1.
Budżet 400 mln. zł
Bony na innowacje dla MŚPWsparcie dedykowane MŚP na finansowanie usług realizowanych przez jednostki naukowe. Nowością jest możliwość sfinansowania inwestycji początkowej związanej z wdrożeniem innowacji procesowej lub produktowej. Wsparcie tych projektów umożliwia działanie 2.3.2.
Budżet 150 mln. zł
Ochrona własności przemysłowejUzyskaj lub zrealizuj ochronę praw własności przemysłowej w działaniu 2.3.4.
Budżet 5 mln. zł
Stwórz swój DESIGNChcesz opracować nowy projekt wzorniczy dzięki któremu wdrożysz nowy lub znacząco ulepszony produkt ? Wsparcie to oferuje podziałanie 2.3.5.
Budżet to 80 mln. zł
Badania na rynekPotrzebujesz wparcia na wdrożenie wyników prac B+R? Zrealizowałeś je sam lub nabyłeś? Dofinansowanie znajdziesz w działaniu 3.2.1.
Wstępnie zaplanowana alokacja to aż 1,5 mld. Ulegnie
zwiększeniu.
Go
to Brand
Dla
mających plany zagranicznej ekspansji wsparcie dystrybuowane jest w ramach
poddziałania 3.3.3. Wsparcie przeznaczone jest dla chcących podbijać rynki
pozaeuropejskie, a projekty muszą być zgodne z programami branżowymi z sektora
usług prozdrowotnych, mody, meblarskiego, IT/ICT, lotniczego i kosmetycznego.
Kredyt
na innowacje
Nowatorskie
firmy z sektora MŚP chcące wdrażać innowacje technologiczne mogą liczyć na
wsparcie w poddziałaniu 3.2.2.
Pula środków wynosi 350 mln. zł.
Projekty
aplikacyjne
Firmy
i zespoły badawcze chcących wspólnie realizować projekty pionierskie mają
możliwość pozyskania środków z poddziałania 4.1.4.
Do dyspozycji 140 mln.
Jeśli
chcesz dowiedzieć się więcej na temat wspomnianych możliwości i nie tylko tych,
skorzystaj
z bezpłatnych usług informacyjnych naszych Punktów Informacyjnych,
a
nasi Specjaliści otoczą Cię profesjonalnym wsparciem konsultacyjnym.
Możliwości
jest naprawdę wiele!
Nie
czekaj, sprawdź już dziś!
Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Nowym Tomyślu
ul. Poznańska 33, pok. nr 15, 16 budynek C, 64-300 Nowy Tomyśl
tel. +48 61 65 06 371 lub +48 61 65 06 372
e-mail: infoUE-nowytomysl@warp.org.pl Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Pile
ul. Grunwaldzka 2, 64-920 Piła
tel. +48 61 65 06 233 lub +48 61 65 06 235
Lekcja Przedsiębiorczości w VIII LO w Poznaniu
Lubimy z Martą Juszczak spotkania z młodymi ludźmi. Dla nas to dobra okazja do zapoznania się z tym, co nadchodzi.
Jaki jest dzisiaj kwiat polskiej młodzieży? Ciekawy unijnych dotacji, warunków dla otwarcia biznesu i metodyki pisania biznes planu.
Dziękujemy za wspólne 45'.
Reprezentacja WARP gościem na Śniadaniu Poznańskich Towarzystw Biznesowych
Śniadanie Biznesowe, na które zostaliśmy zaproszeni, to niezwykle trafiona i cenna inicjatywa Poznańskich Towarzystw Biznesowych. Inspirujący, charyzmatyczni, otwarci i bardzo pomocni ludzie z otoczenia bliskiego nam Biznesu.
Podczas ostatniego "Śniadania" - 6 lutego br. mieliśmy okazję zapoznać się z tematyką narzędzi analizy strategicznej przy zarządzaniu przedsiębiorstwem. W praktycznym i przystępnym ujęciu.
Ponadto poznaliśmy "Was", startujących i bardziej doświadczonych, przedsiębiorców z Poznania i okolic.
Każde 5 minut poświęcone na rozmowę z praktykami Biznesu, to dla nas informacja o Waszych potrzebach, a dla Was informacja, jakie dodatkowe wsparcie możemy jeszcze Wam zaoferować.
23 stycznia zaprosiliśmy Was do Nowego Tomyśla na spotkanie “Dotacje na start dla osób 30+. Sprawdź czy dotacje są właśnie dla Ciebie”
Spotkanie zorganizował dla was Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich.
W pierwszej części spotkania zaprezentowane
zostały możliwości wsparcia
w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego:
- Działanie 6.1 Aktywizacja osób bezrobotnych i poszukujących pracy- projekty pozakonkursowe realizowane przez PSZ;
- Działanie 6.5 Doskonalenie kompetencji osób pracujących i wsparcie procesów adaptacyjnych;
- Działanie 6.3 Samozatrudnienie i przedsiębiorczość.
Omówiono założenia programowe, procedurę aplikowania, oraz formularz
rekrutacyjny w ramach projektu Raz, dwa, trzy Firma i Ty.
W pozostałej części spotkania omówiono możliwości w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, inicjatywa Leader oraz pozadotacyjne formy wsparcia:
-
Wsparcie w starcie
-
Mikropożyczka
-
Inicjatywa Jeremie2
Nie uczestniczyłeś w tym spotkaniu - przybądź na kolejne!
Dzięki nawiązanej współpracy z Miastem Poznań, informujemy co mamy w ofercie!
Kolejne spotkanie za nami:)
We wtorek 15.01.19 opowiadaliśmy w Urzędzie Miasta o unijnych pożyczkach jeremie2; dofinansowaniach do szkoleń i studiów podyplomowych oraz dotacjach na otwarcie działalności gospodarczej.
Dziękujemy za liczne przybycie i konstruktywne pytania!
Fundusze Europejskie dla przedsiębiorców – przegląd możliwości na rok 2019
Spotkanie w Nowym Tomyślu za nami.
16 stycznia nasza koleżanka, Natalia Batura poprawidziła dla Państwa spotkanie.
W pierwszej części zaprezentowała możliwości wsparcia na rozpoczęcie i rozwój działalności gospodarczej w ramach Wielkopolskiego Programu Operacyjnego oraz Programu Inteligentny Rozwój na lata 2014-2020. Omówione zostały zagadnienia z zakresu innowacji oraz internacjonalizacji gospodarki.
W drugiej części spotkania zaprezentowała możliwości skorzystania z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Inicjatywa LEADER oraz pozadotacyjnych możliwości wsparcia (pożyczek) na rozwój działalności gospodarczej. Omówiona została również Inicjatywa JEREMIE
Dodatkowo, podczas spotkania została
przedstawiona oferta Sieci Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich oraz
omówione zostały zasady poruszania się po serwisach internetowych Programów
Operacyjnych funkcjonujących w perspektywie finansowej na lata 2014-2020.
Ktoś chętny na kolejne?
Nasz Punkt Informacyjny oceniony jako najlepszy w Polsce!
PIFE Nowy Tomyśl podczas Badania "Tajemniczy Klient" otrzymał najwyższe oceny i zajął I miejsce w skali całego kraju - wśród 75 Punktów!
Dodatkowo, miło nam poinformować, że 15 stycznia podpisaliśmy Umowę z Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego na prowadzenie w roku 2019 Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich w Pile i Nowym Tomyślu.
Zrobimy co w naszej mocy by utrzymać tytuł lidera!
Zespół Wsparcia Inwestycji druga gałąź Działu Rozwoju
Pracownicy Zespołu Wsparcia Inwestycji pracujący na co dzień w Poznaniu, i Kaliszu zajmują się realizacją 4 projektów – Regionalnej Instytucji Finansującej, FirmaiTy, FirmaOK oraz Kontroli na zlecenie PARP.
W sumie, w Zespole w Poznaniu pracuje 7 osób, i 2 kolejne w Kaliszu.
Zadania w ramach projektu Regionalnej Instytucji Finansującej:
WARP Sp. z o.o. realizuje od 2008 roku na podstawie Umowy ramowej na pełnienie roli Regionalnej Instytucji Finansującej dla Wielkopolski. Dodatkowo co roku WARP Sp. z o.o. podpisuje umowę wsparcia na realizację zadań w danym roku kalendarzowym. Projekt polega na realizacji zadań w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka na lata 2007-2013 współfinansowanego z Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Działania 1.4-4.1, 4.2, 4.4, 4.6, 5.4.1, 6.1, 8.1, 8.2 na zlecenie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Do zadań RIF w latach 2008-2016 należała ocena wniosków o dofinansowanie, zawieranie umów o dofinansowanie, przyjmowanie zabezpieczenia prawidłowej realizacji umowy o dofinansowanie w postaci weksla in blanco wraz z deklaracją wekslową, weryfikacja wniosków o wprowadzenie zmian wraz z podpisanie aneksów, weryfikacja wniosków o płatność wraz ze sporządzaniem rekomendacji wypłaty środków, przeprowadzanie kontroli projektów. W związku z zakończeniem okresu kontraktacji środków w programie POIG zmienił się również zakres zadań RIF i w roku bieżącym WARP Sp. z o.o. realizuje następujące zadania:
-
przeprowadzanie kontroli trwałości na miejscu u Beneficjentów
-
przeprowadzanie kontroli trwałości zza biurka
-
weryfikacja oświadczeń o utrzymaniu trwałości
-
zwrot weksli
-
weryfikacja wniosków o wprowadzenie zmian wraz z podpisaniem aneksów
-
stwierdzanie nieprawidłowości i wzywanie do zwrotów
-
weryfikacja odwołań od zwrotów
-
weryfikacja osiągnięcia i utrzymania wskaźników.
Zadania
w ramach projektu Kontroli na zlecenie
PARP realizowane są w ramach konsorcjum, którego liderem jest Wrocławska
Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. i dotyczą przeprowadzania kontroli projektów
realizowanych w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, Programu Operacyjnego
Polska Wschodnia oraz Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014-2020
współfinansowanych z Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju
Regionalnego oraz Europejskiego Funduszu Społecznego na zlecenie Polskiej
Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Kontrole podzielone zostały na kontrole w
trakcie realizacji projektu, kontrole na zakończenie realizacji projektu, kontrole
trwałości oraz monitoringi. Zadania realizowane są na terenie całego kraju.
Zadania
w ramach projektu „Raz, dwa, trzy – firma i Ty”, dla którego przyjęto nazwę FirmaiTy polegają na udzielaniu
wsparcia w postaci jednorazowej dotacji inwestycyjnej oraz wsparcia pomostowego
osobom bezrobotnym i biernym zawodowo powyżej 30 roku życia zamieszkałych na
terenie województwa wielkopolskiego, które na terenie Wielkopolski otworzą
własną działalność gospodarczą i które jednocześnie nie prowadziły działalności
w ostatnich 12 miesiącach.
Dodatkowo
ww. osoby muszą spełniać co najmniej jedno z poniższych kryteriów:
a)
kobieta
b)
osoba powyżej 50 roku życia
c)
osoba o niskich kwalifikacjach.
Dodatkowe
punkty w projekcie są przydzielane za:
-
kobieta
-
osoba powyżej 50 roku życia
-
osoba o niskich kwalifikacjach
-
jeśli osoba założy działalność w ramach inteligentnych specjalizacji
-
jeśli osoba założy działalność w ramach odnawialnych źródeł energii
-
jeśli osoba zatrudni dodatkową osobę na okres co najmniej 3 miesięcy na co
najmniej 1/2 etatu
DOTACJA
JEDNORAZOWA na rozpoczęcie działalności gospodarczej przyznawana jest w kwocie maksymalnie
23.861,15 PLN.
Miesięczne
WSPARCIE POMOSTOWE na bieżące koszty prowadzenia działalności gospodarczej przydzielane
jest w kwocie:
2.000,00
PLN w przypadku założenia działalności w sektorze odnawialnych źródeł energii
(OZE);1.500,00
PLN w przypadku założenia działalności w branżach w obszarze inteligentnych
specjalizacji (smart specialisation) i/lub utworzenia dodatkowego miejsca
pracy;1.000,00
PLN w pozostałych przypadkach.
Minimalna
kwota WKŁADU WŁASNEGO wynosi 2.238,85 PLN.
W
projekcie przewidziano dwa nabory formularzy rekrutacyjnych.
W sumie na rozmowę z doradcą zawodowym skierowanych zostanie maksymalnie 206 osób, w etapie szkoleniowym weźmie udział 150 osób, a dotację oraz wsparcie pomostowe otrzyma 100 osób.
Zadania
w ramach projektu „Przez samozatrudnienie swoje życie zmienię”, dla którego
przyjęto nazwę FirmaOK polegają na
udzielaniu wsparcia w postaci jednorazowej dotacji inwestycyjnej oraz wsparcia
pomostowego osobom bezrobotnym i biernym zawodowo powyżej 29 roku życia
zamieszkałych na terenie aglomeracji kalisko-ostrowskiej, które na terenie tej
aglomeracji otworzą własną działalność gospodarczą i które jednocześnie nie
prowadziły działalności w ostatnich 12 miesiącach.
Dodatkowo
ww. osoby muszą spełniać co najmniej jedno z poniższych kryteriów:
a)
kobieta
b)
osoba powyżej 50 roku życia
c)
osoba o niskich kwalifikacjach
d)
osoba długotrwale bezrobotna
e)
osoba z gmin wiejskich i wiejsko-miejskich.
Dodatkowe
punkty w projekcie są przydzielane za:
-
kobieta
-
osoba powyżej 50 roku życia
-
osoba o niskich kwalifikacjach
-
osoba długotrwale bezrobotna
-
osoba z gmin wiejskich i wiejsko-miejskich
-
jeśli osoba założy działalność w ramach inteligentnych specjalizacji
-
jeśli osoba zatrudni dodatkową osobę na okres co najmniej 3 miesięcy na co
najmniej 1/2 etatu
DOTACJA
JEDNORAZOWA na rozpoczęcie działalności gospodarczej przyznawana jest w kwocie maksymalnie
22.325,00 PLN.
WSPARCIE
POMOSTOWE dotyczy udziału w dodatkowych szkoleniach specjalistycznych z
dziedziny ochrony danych osobowych, finansów oraz marketingu.
Minimalna
kwota WKŁADU WŁASNEGO wynosi 1.700,00 PLN.
W
ramach poszczególnych etapów projektu wyłaniane są osoby, którym zostanie
przyznana dotacja jednorazowa i wsparcie pomostowe.
I
etap - Rekrutacja
W
ramach etapu składane są formularze rekrutacyjne, które oceniane są przez
pracowników Zespołu Wsparcia Inwestycji (Kalisz), rozpatrywane są odwołania od
oceny i tworzone są listy rankingowe.
Dodatkowo
w ramach etapu rekrutacji prowadzone są rozmowy z doradcą zawodowym, którego
ocena ma wpływ na ostateczną ilość punktów otrzymaną przez Uczestnika Projektu
na etapie rekrutacji.
II
etap - Szkolenia
W
ramach etapu dotyczącego szkoleń, każdy z Uczestników Projektu bierze udział w
5-dniowym szkoleniu dotyczącym ogólnych zasad prowadzenia działalności
gospodarczej - tzw. ABC Przedsiębiorczości oraz 3-dniowym szkoleniu z zasad
sporządzania biznes planu.
W
ramach tego etapu przewidziano również ponowną konsultację z doradcą zawodowym
w zakresie stworzonego biznes planu.
III
etap - Wypłata wsparcia finansowego
W
tym etapie zawierane są umowy z Uczestnikami Projektu oraz wypłacana jest
dotacja.
IV
etap - Monitoringi i Kontrole
W
tym etapie pracownicy Zespołu WIn kontrolują prowadzone przez Uczestników
Projektu działalności gospodarcze. Każdy Uczestnik Projektu kontrolowany jest 2
razy oraz 2 razy przeprowadzany jest monitoring.
V
etap - Wsparcie pomostowe w postaci szkoleń specjalistycznych.
Każdy
z uczestników zidentyfikował swoje potrzeby szkoleniowe w ramach 3 zakresów
tematycznych. Na podstawie zidentyfikowanych potrzeb każdy z Uczestników
Projektu zostanie skierowany na specjalistyczne szkolenie.
W
sumie na rozmowę z doradcą zawodowym skierowanych zostanie maksymalnie 100 osób,
w etapie szkoleniowym wezmą udział 72 osoby, a dotację oraz wsparcie pomostowe
otrzyma 50 osób.
Harmonogramy konkursów na 2019 rok już ogłoszone !!
Wykorzystaj
nowe możliwości z Funduszami Europejskimi!
Przyszły rok będzie obfitował w liczne
nabory. Dofinansowanie z Funduszy Europejskich można pozyskać m.in. na: badania
i rozwój, innowacyjność, termomodernizację budynków, rozwój stref aktywności
gospodarczej, rozwój kształcenia ogólnego i zawodowego, wsparcie edukacji
przedszkolnej oraz usługi opiekuńcze, w tym żłobki. Warto śledzić ofertę, która
obejmuje możliwości w ramach programu regionalnego oraz 6 programów
krajowych.
Wybrane
prezentujemy poniżej.
WIELKOPOLSKI
REGIONALNY PROGRAM OPERACYJNY:
wrpo.wielkopolskie.pl/skorzystaj-z-programu/harmonogram-naborow-wnioskow
Programy regionalne
wspierają rozwój społeczno-gospodarczy w poszczególnych województwach. W
Wielkopolsce w 2019 roku przewidziano konkursy m.in. w zakresie dofinansowania:
- prac badawczo-rozwojowych w
przedsiębiorstwach (Działanie 1.2 – nabór: luty 2019),
- wdrażania
innowacji w MŚP (Poddziałanie 1.5.2 – nabór: wrzesień 2019),
- rozwoju edukacji
przedszkolnej (Poddziałanie 8.1.1- nabór: lipiec 2019),
a także wiele
innych możliwości.
PROGRAM OPERACYJNY INFRASTRUKTURA I
ŚRODOWISKO:
www.pois.gov.pl/media/66395/Harmonogram_naborow_2019_20181128.pdf
Program
wspiera inwestycje infrastrukturalne przyjazne środowisku poprzez m.in.
dofinansowanie:
-
inwestycji dotyczących wytwarzania energii z odnawialnych źródeł (Podziałanie
1.1 – nabór: marzec 2019)
-
przebudowy istniejących systemów ciepłowniczych (Działanie 1.5 – nabór:
kwiecień 2019).
PROGRAM OPERACYJNY INTELIGENTNY ROZWÓJ
www.poir.gov.pl/media/66329/Harmonogram_POIR_2019.pdf
Program
wspiera prowadzenie prac badawczo rozwojowych, współpracę biznesu ze światem
nauki, rozwój i wdrażanie innowacyjnych rozwiązań. W 2019 roku przewidziano
m.in. nabory wniosków na:
-
dofinansowanie projektów badawczo rozwojowych w MŚP, tzw. „Szybka ścieżka” (Poddziałanie
1.1.1- nabór: 01.04.2019 – 01.07.2019),
-
dofinansowanie dla przedsiębiorców w zakresie designu - profesjonalna pomoc
projektanta, który sprawdzi potencjał wzorniczy firmy oraz środki inwestycyjne
na wdrożenia rozwiązania (Poddziałanie 2.3.5 nabór:04.03.2018 – 31.05.2019),
-
wsparcie na wdrożenia innowacji technologicznych w przedsiębiorstwach z sektora
MŚP (Poddziałanie 3.2.2. - nabór: 08.10.2018 – 26.04.2019).
PROGRAM OPERACYJNY WIEDZA EDUKACJA
ROZWÓJ
www.power.gov.pl/strony/skorzystaj/harmonogramy-naborow-wnioskow/
Program
wspiera osoby młode na rynku pracy, wprowadzanie zmian systemowych w edukacji,
sądownictwie i administracji, wdrażanie innowacji społecznych, współpracę
ponadnarodową oraz rozwój szkolnictwa wyższego. W 2019 roku przewidziano nabory
m.in. w zakresie:
-
wsparcia rozwoju ekonomii społecznej (Działanie 2.9 – nabór: styczeń 2019),
-
podnoszenie kompetencji m.in. sędziów i urzędników (Działanie 2.17 - nabór:
luty, marzec, maj 2019),
-
podnoszenia kwalifikacji pracowników branży medycznej (Działanie 5.4 –
nabór: I kwartał 2019) .
PROGRAM OPERACYJNY POLSKA CYFROWA:
www.polskacyfrowa.gov.pl/strony/skorzystaj/harmonogram-naboru-wnioskow/
Program
wspiera rozwój szybkiego internetu, e-administracji oraz włączenia osób
zagrożonych wykluczeniem społecznym. W 2019 roku zaplanowano nabory m.in. w
zakresie dofinansowania:
-
cyfrowego udostępnienia zasobów nauki (Działanie 2.3.1 – nabór: III kwartał
2019) oraz kultury (Działanie 2.3.2- nabór II kwartał 2019),
-
innowacyjnych rozwiązań na rzecz aktywizacji cyfrowej (Działanie 3.2 –
nabór: II kwartał 2019).
To
tylko wybrane przykłady konkursów.
Jeśli
chcesz dowiedzieć się więcej na temat naborów w 2019 roku,
skorzystaj
z bezpłatnych usług informacyjnych Punktów Informacyjnych
w Pile i w Nowym Tomyślu,
a
nasi Specjaliści otoczą Cię profesjonalnym wsparciem konsultacyjnym.
Możliwości
jest naprawdę wiele!
Nie
czekaj, sprawdź już dziś!
Punkt Informacyjny
Funduszy Europejskich w Nowym Tomyślu
ul. Poznańska 33, pok. nr 15, 16 budynek C, 64-300 Nowy Tomyśl
tel. +48
61 65 06 371 lub +48 61 65 06
372
e-mail: infoUE-nowytomysl@warp.org.pl
Punkt Informacyjny
Funduszy Europejskich w Pile
ul. Grunwaldzka 2, 64-920 Piła
tel. +48 61 65 06 233 lub +48 61 65 06 235
e-mail: infoUE-pila@warp.org.pl
Dział Rozwoju to Usługi Rozwojowe
„Usługi rozwojowe"
Projekt, który obsługujemy, skierowany jest do firm z sektora MŚP oraz ich pracowników z uwzględnieniem właścicieli i kadry zarządzającej, i ma na celu podniesienie kompetencji i kwalifikacji przedsiębiorców sektora MŚP i ich pracowników. WARP Sp. z o.o. pełni w nim rolę, Operatora.
Obecnie w naszym dziale zatrudnionych jest 9 pracowników, którymi bezpośrednio zarządza kierownik –Pani Anna Nadstawska.
Przedsiębiorcy chcący uczestniczyć w naszym Projekcie wypełniają formularze zgłoszeniowe za pośrednictwem Generatora wniosków dostępnego na naszej firmowej stronie internetowej. Formularze są następnie przesyłane na wskazany adres mailowy i podlegają rozpatrzeniu. W ramach prowadzonego od czerwca br. naboru ciągłego formularzy zgłoszeniowych średnio miesięcznie rejestrujemy wpływ niemal tysiąca nowych zgłoszeń!
Owe zgłoszenia chęci uczestnictwa w Projekcie w formie formularzy są przekazywane poszczególnym pracownikom naszego działu, którzy pełnią również funkcję opiekunów poszczególnych przedsiębiorców. Od tej chwili to właśnie do opiekunów w pierwszej kolejności kierowani są przedsiębiorcy chcący zasięgnąć informacji na temat swoich zgłoszeń. Kontakt z opiekunem jest możliwy zarówno poprzez korespondencję mailową, telefon, jak również poprzez bezpośrednie spotkanie w siedzibie WARP Sp. z o.o. na 10 piętrze, gdzie pracujemy.
Formularze trafiające do poszczególnych opiekunów poddawane są ocenie zgodności z zasadami programowymi. Poprawne zgłoszenie jest podstawą do sporządzenia umowy wsparcia. Umowa wysyłana jest elektronicznie do przedsiębiorcy na podany w formularzu zgłoszeniowym adres korespondencyjny. Zwrotnie otrzymujemy dwa egzemplarze każdej z umów, podpisane i zaparafowane przez osoby upoważnione. Każdorazowo dokonujemy weryfikacji poprawności złożonej dokumentacji i kontaktujemy się z przedsiębiorcami w celu dokonania ewentualnej korekty bądź uzupełnienia zaistniałych nieścisłości i braków. W dalszej kolejności dokumenty kierowane są do radcy prawnego, celem ostatecznego potwierdzenia ich kompletności, a następnie do osoby upoważnionej ze strony Operatora do podpisania umowy wsparcia. Jeden egzemplarz zawartej umowy odsyłamy na adres przedsiębiorcy.
Dalsze postępowanie z umową wsparcia uzależnione jest od jej przedmiotu. W przypadku umów dotyczących diagnozy potrzeb rozwojowych (tj. usługi oferującej pomoc w zinterpretowaniu wyników analizy rozwoju przedsiębiorstwa lub planu rozwoju i wyborze najbardziej korzystnego dla Przedsiębiorcy rodzaju wsparcia lub przeprowadzenie uproszczonej analizy potrzeb w zakresie usług rozwojowych), organizujemy spotkanie w naszej siedzibie, po wcześniejszym ustaleniu z przedsiębiorcą dogodnego terminu. Na podstawie udzielonego wywiadu i ewentualnych, dodatkowych dokumentów opracowujemy diagnozę potrzeb rozwojowych, której odbiór potwierdzony zostaje przez przedsiębiorcę poprzez podpisanie protokołu odbioru. Wartość dofinansowania ww. usługi to 1.200,00 PLN – przedsiębiorca ponosi jedynie koszt podatku VAT 276,00PLN.
W przypadku umów dotyczących usług rozwojowych, dostępnych w Bazie Usług Rozwojowych, po zakończeniu udziału w usłudze przedsiębiorca dokonuje jej oceny poprzez wypełnienie ankiety i przedkłada w siedzibie WARP Sp. z o.o. wniosek o refundację wraz z dokumentami pomocniczymi, takimi jak kopia faktury, zaświadczenia udziału w usłudze oraz potwierdzenie przelewu. Opiekun umowy dokonuje analizy poprawności złożonej dokumentacji i koresponduje z przedsiębiorcą w celu uzupełnienia ewentualnych braków i wyjaśnienia zaistniałych nieścisłości. Po zgromadzeniu kompletu poprawnej dokumentacji opiekun umowy sporządza rekomendację płatności, która przekazywana jest do działu księgowego celem wypłaty dofinansowania. Warto podkreślić, iż łączna wartość dofinansowanych usług rozwojowych w całym okresie realizacji projektu dla jednego Uczestnika projektu może zostać udzielona do kwoty nie przekraczającej 3.000,00 PLN, natomiast łączna wartość dofinansowanych usług rozwojowych w całym okresie realizacji projektu dla jednego przedsiębiorcy – do kwoty nie przekraczającej 50.000,00 PLN.
Poza wymienionymi zadaniami nasza codzienna praca, jako Zespołu 6.5, polega nabieżącym odpowiadaniu na zapytania przedsiębiorców dotyczących obsługiwanego Projektu, wpływające do nas w formie mailowej lub pocztą, jak równieżformułowane podczas rozmów telefonicznych i w trakcie spotkań w siedzibie firmy. Zajmujemy się również raportowaniem postępów w realizacji Projektu.
Fundusz Pożyczkowy to My!
Witamy Cię w Funduszu Pożyczkowym!
Powstaliśmy 15 lat temu. Był to strzał w 10, gdyż w tym czasie zaufało nam ponad 2000 przedsiębiorców!
Na początku było nas tylko 3, a obecnie nasz zespół liczy aż 30 pozytywnie zakręconych osób! Zajmujemy dwa piętra w budynku na PIEKARACH 19 . Biuro Obsługi Klienta mieści się na parterze, a pozostali pracownicy mają ze swoich biur wspaniały widok na Poznań.
Pokażemy Ci czym zajmują się nasi pracownicy, z którymi będziesz miał kontakt od momentu ubiegania się o pożyczkę, aż do chwili jej spłaty.
W Biurze Obsługi Klienta zawsze pięknie pachnie pączkami i świeżo mieloną kawą. W tej atmosferze miło jest porozmawiać na temat Twojego pomysłu na biznes. Nasze koleżanki udzielą Ci szczegółowych informacji na temat możliwości finansowania potrzeb Twojej firmy. Ponadto dokonają wstępnej weryfikacji wniosku oraz wskażą i objaśnią Ci kolejne etapy ubiegania się o pożyczkę. Następnie Twoje dokumenty trafią do działu Analiz.
Od tej chwili to Zespół Analiz Pożyczkowych będzie się z Tobą kontaktować, najczęściej z prośbą o wyjaśnienie wątpliwości lub uzupełnienie dokumentów. Gdy aplikacja będzie kompletna, zostanie podjęta decyzja o przyznaniu, bądź odmowie udzielenia pożyczki. Liczymy jednak, że dołączysz do grona naszych klientów i spotkamy się podczas podpisania umowy. Jeszcze tylko kilka kroków i środki wpłyną na Twoje konto.
Od tego momentu, aż do końca trwania umowy, opieką otoczy Cię Zespół Rozliczeń, Kontroli i Windykacji. Pracownicy tego działu będą pomagać Ci w rozliczeniu pożyczki. Być może odwiedzą Cię przy okazji kontroli wydatkowania środków. Jesteśmy przekonani, że będziesz terminowo spłacał zobowiązania i nie spotkacie się podczas inspekcji windykacyjnej. Jeśli jednak pojawią się problemy finansowe, to właśnie oni postarają się pomóc Ci w ich rozwiązaniu.
Nad wszystkim czuwa dział Sprawozdawczości, z którym najprawdopodobniej nie będziesz miał do czynienia, lecz dziewczyny, które w nim pracują będą bacznie przyglądać się Twojemu postępowi w realizacji umowy. Wszystko zbadają, zmierzą, zważą i dalej przekażą.
Jesteśmy dumni, że tak wielu przedsiębiorców, dzięki naszej pracy, nabrało wiatru w żagle.
Czekamy jeszcze na CIEBIE!
Wielka Wymiana Kontaktów 2018
26 listopada 2018 roku w Concordia Design miała miejsce już 10. edycja wydarzenia Wielka Wymiana Kontaktów!
Jest to event skierowany do przedsiębiorców mikro, małych i średnich firm, którzy nastawieni są na współpracę i rozwój. Tegoroczną edycję otworzyła prelekcja Katarzyny Jagiełło - eksperta personal leadership, dzięki której mogliśmy odkryć jakim typem lidera jesteśmy. Natomiast Business Coach Marta Klim przedstawiła nam ścieżkę sukcesu każdego przedsiębiorstwa. W przerwach między wykładami, mieliśmy okazję poznać uczestników wydarzenia i zaznajomić się z branżami, w których działają.
Wielka Wymiana Kontaktów to spotkanie niezwykle inspirujące oparte na sympatii, chęci wzajemnej współpracy i fantastycznej pozytywnej energii.
Serdecznie dziękujemy organizatorom za możliwość uczestniczenia w WWK!
Poniżej krótka fotorelacja.
[gallery size="large" ids="26819,26817,26815,26813"]
Rozwój wielkopolskiej gospodarki.
Gdzie wsparcie Instytucji Otoczenia Biznesu jest najbardziej potrzebne?
Wielkopolska w obszarze gospodarki zdecydowanie przewyższa przeciętny poziom rozwoju Polski, co w dużym stopniu, zawdzięcza lokalnej tradycji przedsiębiorczości.
W tym kontekście bardzo pozytywnie wyróżniają się miasto Poznań wraz z otaczającym powiatem poznańskim, Leszno, powiaty nowotomyski i wrzesiński. Duża koncentracja działalności gospodarczej występuje w większych miastach uznawanych obok stolicy regionu za kluczowe bieguny rozwoju.
Powszechne opinie o różnym poziomie rozwoju społeczno-gospodarczego poszczególnych części regionu okazują się prawdą. Obszarami najsłabiej rozwiniętymi gospodarczo są obszary wschodniej i północno-wschodniej Wielkopolski z powiatami: chodzieski, czarnkowsko-trzcianecki, gnieźnieński, kolski, słupecki, turecki, wągrowiecki czy złotowski.
Powiaty zlokalizowane w we wschodniej i północno-wschodniej części charakteryzują się o wiele niższymi wskaźnikami rozwoju w stosunku do pozostałych i dalszym pogarszaniem sytuacji społeczno-gospodarczej. Dotyczy to zarówno stopy bezrobocia, jak i wartości PKB na 1 mieszkańca. Pogorszenie potencjałów rozwojowych odnosi się w szczególności do borykającego się z problemami strukturalnymi Konina oraz powiatów chodzieskiego czy gostyńskiego.
Obszary te są pozbawione istotnych czynników rozwojowych. Teren wschodniej i północno-wschodniej Wielkopolski posiada potrzeby rozwojowe, wymuszające zdecydowaną interwencję publiczną w tym zakresie. Poniższe wykresy prezentują dochody i wydatki budżetów Jednostek Samorządu Terytorialnego na 1 mieszkańca w Wielkopolsce.
Żródła:
„ANALIZA ZRÓŻNICOWANIA WEWNĄTRZREGIONALNEGO WOJEWÓDZTWA WIELKOPOLSKIEGO 2017.”
Wielkopolskie Regionalne Obserwatorium Terytorialne
Departament Polityki Regionalnej, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.
Poznań, maj 2018 r.
„GOSPODARKA WIELKOPOLSKA.”
BIULETYN DEPARTAMENTU GOSPODARKI / WRZESIEŃ 20
Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
Poznań, 28 września 2018 r.
Bank Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego.