Mały – Wielki Sektor

09.08.2023

Sektor mikro, małych i średnich przedsiębiorstw stanowi aż 99,8% firm w Polsce. Ich siła i rozwój pokazuje jak bardzo w ostatnich latach zmienił się rynek i podejście do biznesu. Dzisiejsi przedsiębiorcy nie boją się ryzykować, walczyć o swoje i przede wszystkim – zmieniać z duchem czasu.

 

W 2020 r. liczba przedsiębiorstw w Polsce przekroczyła 2,3 mln, 97% z nich to mikroprzedsiębiorstwa. Ponad połowa z nich działa w sektorze usług, zaraz po nich handel, budownictwo, a na końcu przemysł. Niemal 90% MŚP to osoby prowadzące działalność gospodarczą. W 2021 r. liczba powstałych firm była wyższa niż tych zlikwidowanych. To pokazuje, że nawet pandemia i lockdown nie zatrzymało przedsiębiorców. Dane Komisji Europejskiej mówią, że COVID-19 nie stanowił znacznej przeszkody w sektorze biznesu.

Bez wątpienia, najwięcej firm upada w pierwszym roku działalności, jednak nadal – dwie na trzy firmy w Polsce przeżywają. W 2020 r. branże takie jak- działalność profesjonalna, nauka i technologia czy też opieka zdrowotna i pomoc społeczna okazały się silniejsze i trwalsze niż te z sektora zakwaterowania i gastronomii oraz budownictwa, do czego z pewnością przyczyniła się pandemia.

Według raportu, firmy finansują wdrożenie innowacji przede wszystkim ze środków własnych, jednak 20% małych biznesów z sektora przemysłu i usług skorzystało ze wsparcia z Unii Europejskiej.

Jeśli planujesz rozwinąć swoje przedsiębiorstwo o nowe rozwiązania, zapraszamy do współpracy. Od niemal 20 lat wspieramy wielkopolskie firmy w ich drodze po sukces.

 

 

Źródło: Raport o stanie sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce, 2022, PARP

 

WM

Newsletter klientów WARP