Co piąty Polak obawia się, że automatyzacja za sprawą sztucznej inteligencji, wpłynie na redukcję miejsc pracy w sektorze publicznym. Aż 42% uważa, że AI zlikwiduje więcej stanowisk niż stworzy. Czy dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji znacząco wpłynie na polski rynek pracy?
Tylko 18%, Polaków wierzy, że dzięki AI powstaną nowe miejsca pracy. W tej grupie przeważają młode osoby, mieszkańcy dużych miast i ci, ze znacznie większą wiedzą na temat sztucznej inteligencji. Obawy i dystans do AI wynikać mogą z umiejętności cyfrowych, którymi Polacy niestety nie mogą się szczycić. W tej kwestii na tle krajów z Unii Europejskiej, zajmujemy trzecie miejsce od końca. O ile korzystanie z informacji i danych nie stanowi dla nas problemu to tworzenie treści, arkuszy kalkulacyjnych i edycja plików to nasze słabe strony. Konsekwencją tego może być wolniejsze przyswajanie cyfrowych rozwiązań, a co za tym idzie utrata konkurencyjności polskich przedsiębiorstw.
W Polsce, AI będzie miało największy wpływ na 20 zawodów, w których obecnie pracuje ok. 3,68 mln osób. Dotknie to w szczególności specjalistów z zakresu finansów, prawa, programowania czy administracji. Zawody wykorzystujące technologię generowania obrazów również mogę czuć się dotknięci działaniem AI, należą do tej grupy architekci, geodeci i projektanci; fizycy, chemicy i specjaliści nauk o Ziemi. Zawody wymagające pracy fizycznej czy związane z rolnictwem i hodowlą, należą do grup najmniej narażonych na wpływ sztucznej inteligencji.
Osoby z wyższym wykształceniem stanowią najliczniejszą grupę wystawionych na działanie AI. Warto jednak wziąć pod uwagę zmiany demograficzne i postępujące starzejące się społeczeństwo. Wkrótce wielu pracowników związanych z edukacją czy opieką zdrowotną odejdzie na emeryturę i nie będą mieli zastępstwa. Automatyzacja może pozytywnie wpłynąć na tę zmianę, wyręczając tym samym pracę człowieka.
Spadająca podaż pracowników z pewnością przyczyni się do mobilizacji pracodawców w kwestii zwiększenia umiejętności cyfrowych oraz wzrost poziomu adaptacji nowych technologii w firmach. AI w zakresie zmian demograficznych jest zatem szansą na stały rozwój kompetencji, a w efekcie zmniejszenie ryzyka bezrobocia.
Źródło: Polski Instytut Ekonomiczny
WM