Polskie startupy – raport z 2023 roku

08.12.2023

9 na 10 startupów upada, z czego 20% już w pierwszym roku działalności. Kolejna połowa nie utrzymuje się na rynku dłużej niż 5 lat. Brak finansowania i brak zapotrzebowania rynkowego na ich produkt lub usługę to główne przyczyny upadku biznesu. Raport Polskie Startupy 2023 stworzone przez Startup Polska pokazują z czym mierzą się obecni founderzy.

 

Województwo Dolnośląskie stanęło na podium pod względem ilości powstających startupów. Dzięki mocno rozwiniętym środowiskom naukowym i akademickim oraz lepszej niż w innych miejscach infrastrukturze, startupy w tym regionie mają silną pozycję. Dodajmy do tego świetne położenie geograficzne, dzięki któremu lokalne biznesy chętnie współpracują z niemieckim rynkiem i mamy gotowego lidera.
Czym zajmują się startupy? Artificial Intelligence, czyli sztuczna inteligencja to najczęściej wymieniana fraza dotycząca opisu usług lub produktu badanych biznesów. Aplikacje, chatboty, nawigacje i wiele innych narzędzi powszechnego użytku kierowane są przez AI, a polscy startupowcy również wykorzystują tę technologię do pracy.

Głównymi trudnościami dla młodych biznesów są koszty zatrudnienia pracowników oraz brak możliwość finansowania ze względu na krótki staż. W WARP mamy świadomość tego problemu, dlatego nasze pożyczki unijne nie wymagają historii kredytowej. Jesteśmy alternatywą dla komercyjnych banków i wielokrotnie pomagaliśmy przedsiębiorcom, którzy nie otrzymywali wsparcia w innych instytucjach.

Jeśli prowadzisz startup i szukasz możliwości wsparcia swojego biznesu – zachęcamy do kontaktu.

 

WM

 

Newsletter klientów WARP