Informacje projektowe
Celem projektu jest podniesienie kompetencji i kwalifikacji przedsiębiorców z sektora mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw oraz ich pracowników, a także innych pracodawców oraz ich pracowników, zlokalizowanych na terenie: Miasto Poznań, powiat poznański, średzki, śremski, obornicki i szamotulski (subregion poznański), w tym przechodzących procesy adaptacyjne, restrukturyzacyjne i modernizacyjne, poprzez udział w usługach rozwojowych.
W szczególności celem projektu jest podniesienie kompetencji i kwalifikacji osób pracujących w MMŚP oraz u innych pracodawców w zakresie kwalifikacji wpisanych do ZRK, wsparcie firm działających lub planujących działać w obszarach regionalnych i podregionalnych inteligentnych specjalizacji (SMART), pracowników w wieku 50+ oraz Podmiotów Ekonomii Społecznej (PES) i ich pracowników.
Projekt realizowany będzie z uwzględnieniem zasady równości szans kobiet i mężczyzn oraz niedyskryminacji, zakłada dostępność wsparcia dla os. niepełnosprawnych i opiekujących się dziećmi.
Okres realizacji projektu: 02.01.2024 – 31.12.2028 rok
Kwota dofinansowania: 67 438 896,00 zł
Całkowita wartość projektu: 96 341 280,00 zł
Poziom dofinansowania kosztów pojedynczej usługi rozwojowej wynosi:
- 70% dla Samozatrudnionych,
- 65% dla pozostałych Przedsiębiorców (i ich pracowników)
Samozatrudniony – osoba fizyczna prowadząca samodzielną, jednoosobową działalność gospodarczą, która w okresie od pierwszego dnia miesiąca wskazanego w ostatniej deklaracji ZUS DRA do dnia złożenia Formularza zgłoszeniowego, nie zatrudniała pracowników.
W celu zapewnienia jak największej efektywności wydatkowania środków
określono następujące limity:
- Co do zasady łączna wartość dofinansowania usług rozwojowych w całym okresie realizacji projektu dla jednego Pracownika (uczestnika usługi) nie przekracza kwoty 4000,00 zł (weryfikowane np. po nr Pesel)
- Co do zasady łączna wartość dofinansowania usług rozwojowych w całym okresie realizacji projektu dla jednego Przedsiębiorcy nie przekracza kwoty 40000,00 zł (weryfikowane po nr NIP)
Pomoc udzielana jest wyłącznie w ramach pomocy de minimis
W ramach projektu zaplanowano osiągnięcie:
– wskaźników produktu, w wartościach co najmniej:
- Liczba pracowników mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw (w tym spółdzielni i przedsiębiorstw społecznych) objętych usługą rozwojową: 14 700 osób (7056 K/7644 M)
- Liczba mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw (w tym spółdzielni i przedsiębiorstw społecznych) objętych usługami rozwojowymi: 4900 przedsiębiorstw
- Liczba pracowników dużych przedsiębiorstw objętych usługą rozwojową :50 osób (24K/26M)
- Liczba dużych przedsiębiorstw objętych usługami rozwojowymi: 5.
– wskaźników rezultatu w wartościach co najmniej:
1. Liczba osób, które uzyskały kompetencje/kwalifikacje po opuszczeniu programu – 13 275 (6 372 K/6 903M)
2. Liczba osób, 50+ które uzyskały kompetencje/kwalifikacje w wyniku udziału w projekcie – 270 (130K/ 140M)
Pozostałe ujęte we wniosku wskaźniki podlegają monitorowaniu.
Grupy objęte preferencjami w projekcie. Operator może uruchomić nabory dedykowane:
- Osoby w wieku 50+
- Osoby, które, wnioskują o wsparcie na usługi kończące się kwalifikacją wpisaną w rejestr ZRK
- Pracownicy Podmiotów Ekonomii Społecznych
- Pracownicy przedsiębiorstw tzw. SMART
- Przedsiębiorstwa MŚP
Uwaga! Refundacji podlegają wyłącznie koszty uczestnictwa w usługach rozwojowych dostępnych w Bazie Usług Rozwojowych oznaczonych jako dofinansowane.
Jak wnioskować o wsparcie?
Specjalnie dla Państwa przygotowujemy Generator wniosków – narzędzie, które pomoże Państwu w sprawnym wypełnieniu formularza zgłoszeniowego.
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie