4 grudnia 2024 roku odbyła się ogólnopolska konferencja naukowa pt. Czy Polska może nie przystąpić do strefy Euro? Wydarzenie było organizowane przez Wielkopolską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości Sp. z o.o. wspólnie z Polskim Towarzystwem Ekonomicznym oraz Centrum Badań nad Konstytucjonalizmem i Demokracją UAM.
Konferencja odbyła się pod Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka w Sali Sesyjnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu i zgromadziła ekspertów, studentów, licealistów oraz przedstawicieli świata biznesu.
Eksperci i kluczowe tematy
Podczas konferencji wybitni specjaliści, w tym prof. Danuta Hübner, prof. Hanna Suchocka, prof. Marek Belka, prof. Dariusz Rosati i prof. Marian Gorynia, dyskutowali o wyzwaniach i perspektywach związanych z przystąpieniem Polski do strefy euro.
Eksperci dzielili się szeroką wiedzą na temat obecnej sytuacji Europy, kryzysu klimatycznego, migracyjnego, wojny na Ukrainie oraz innych czynnikach mających istotny wpływ na stabilność waluty. Mogliśmy też wysłuchać ciekawych spostrzeżeń dotyczących wprowadzenie euro w innych krajach oraz skutkach tej decyzji. Analiza efektów w krajach, gdzie nastąpiła zmiana waluty pokazuje, że skutki zarówno pozytywne jak i negatywne, w dużej mierze zależą od poziomu przygotowania, struktury gospodarki oraz warunków zewnętrznych w chwili zmiany waluty.
– Wśród przeciwników wprowadzenia wspólnej waluty często pojawia się casus Grecji. To jednak tylko przykład na to, że jak prowadzi się złą politykę gospodarczą, to nieważne przy jakiej walucie, wpadnie się w kłopoty. Zresztą Grecy dziś przyznają, że mimo wszystko było lepiej przeżyć kryzys w strefie euro niż poza nią – mówił prof. dr hab. Witold Orłowski – W konstytucji mamy zapisane, że naszą walutą jest złotówka, więc aby wprowadzić euro trzeba zmienić jej zapisy, a do tego potrzebna jest w Sejmie większość 2/3. W perspektywie 6-8 lat nie widzę takiej możliwości. – dodaje.
Zwolennicy wprowadzenia wspólnej waluty wskazywali natomiast na stabilność euro jako kluczowy argument, który ułatwiłby polskim przedsiębiorcom współpracę międzynarodową i wzmocnił realizację projektów finansowanych z budżetu Unii Europejskiej.
Choć zmiana waluty na euro nie ma w Polsce społecznego poparcia (56,5% Polaków jest przeciwna), to eksperci w jednej sprawie są zgodni – dyskusja społeczna oraz odpowiednie przygotowanie edukacyjne są kluczowe.
Obecność licznych studentów i licealistów dodała wydarzeniu wyjątkowego wymiaru. Młodzi uczestnicy aktywnie zadawali pytania prelegentom w trakcie przerw konferencyjnych. Ich zaangażowanie pokazało, jak istotna jest otwarta debata na temat perspektyw gospodarczych i społecznych, które wpłyną na ich przyszłość zawodową.
Materiały i podziękowania
Uczestnikom wydarzenia rozdano publikacje naukowe, których współautorem był prof. Marian Gorynia. Ze względu na ogromne zainteresowanie udostępniamy poniżej materiały z konferencji:
- Publikacja 1: Pandemia, wojna, globalne przesilenie
- Publikacja 2: Keynes a współczesność, Ekonomiczne perspektywy dla naszych wnuków
- Publikacja 3: Zmiany wywołane pandemią Covid-19 w sektorze MŚP i ich wpływ na realizację procesów biznesowych
- Publikacja 4: Ekonomia a pandemia Covid-19 – potrzeba bieżących dostosowań czy zmiany paradygmatu?
Pełna relacja wideo z konferencji dostępna jest na naszym kanale YouTube.
Jako organizator konferencji, serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom, którzy wzięli udział w wydarzeniu, zarówno na miejscu, jak i online. Mamy nadzieję, że konferencja będzie początkiem dalszych debat oraz inspiracją do poszerzania wiedzy na temat integracji Polski ze strefą euro.
WM