Lepiej późno niż wcale – o dorosłości młodych ludzi.

21.03.2024

W 2022 roku, tylko 14% osób w wieku 20-24 lat równocześnie podjęło pracę i studia, pomimo że doświadczenie zawodowe zdobywane jeszcze podczas edukacji może okazać się kluczowe w przyszłej karierze. Jakie perspektywy widzą obecni studenci w swojej przyszłości zawodowej? Jak wiele są gotowi poświęcić, aby spełnić swoje ambicje? Odpowiedzi na te pytania rzucają nowe światło na współczesny rynek pracy oraz priorytety młodych ludzi.

Według raportu Odroczona Dorosłość, Polskiego Instytutu Ekonomicznego młodzi ludzie są zdecydowanie bardziej narażeni na kryzysy gospodarcze. To właśnie w tej grupie (do 24 r.ż.) podczas pandemii stopa bezrobocia była najwyższa. Dla porównania sytuacja zatrudnienia osób w wieku 40-64 lata, była stabilna. Wynika to przede wszystkim z faktu form zatrudnienia młodych osób. Zwykle podejmują oni prace tymczasowe bądź pracują jako samozatrudnione, co umożliwia pracodawcy łatwiejszy sposób rozwiązywania umów.
Dzisiejsi dwudziestolatkowie niechętnie zmieniają miejsce zamieszkania ze względu na pracę – tak zadeklarowało aż 86% respondentów. Wyższy wynik zanotowano tylko w Rumunii i Holandii. Co ciekawe wśród 60% bezrobotnych młodych ludzi, niechęć do wyjazdu w celach zarobkowych pozostała taka sama. Podobnie wygląda kwestia dalekich dojazdów do pracy – ponad 81% Polaków do 34 r.ż., nie dojeżdżało i nie było skłonnych do dojazdu dłuższego niż godzinę w jedną stronę do miejsca pracy.
Powyższe powody oraz trudna sytuacja na rynku mieszkaniowym powodują, że młodzi ludzie coraz później opuszczają domu rodzinne. Jednak 77% osób w wieku 25-34 lata, mieszkających z rodzicami, deklaruję pracę na pełen etat. Oznacza to, że są oni zwykle niezależni finansowo jednak jeszcze niezdolni do kupna pierwszej nieruchomości.

Trudne czasy, niestabilna sytuacja na rynku pracy, wysoki poziom edukacji oraz naturalna specyfika danego pokolenia sprawiły, że młodzi ludzie coraz później wchodzą w dorosłość. Efektem tego są trudności związane z oszczędzaniem, opuszczaniem domowego gniazda i niezależnością finansową. Zmiany na rynku pracy z perspektywy form zatrudnienia oraz zapewnienie poczucia bezpieczeństwa może odmienić los wielu osób, które chciałyby podjąć stabilne zatrudnienie.

 

WM

Polski Instytut Ekonomiczny

Newsletter klientów WARP