Rzemiosło w Polsce.

09.02.2024

Szacuje się, że rzemiosłem zajmuje się 541 000 firm z sektora MŚP. 99% z nich to mikroprzedsiębiorstwa, z czego jedna trzecia działa na terenach wiejskich. Ponad połowa to mężczyźni w średnim wieku z wykształceniem zawodowym.

 

Raport Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości pokazuje, że w dużej mierze firmy działają jako osoby fizyczne, spółki to niewielki procent na całą skalę. 35% to przedsiębiorstwa rodzinne, a 6% określa się jako wielopokoleniowe. Ponad jedna trzecia badanych to firmy zajmujące się rzemiosłem budowlanym, na drugim miejscu znalazły się biznesy związane z mechaniką pojazdów i urządzeń. Zaledwie 10% działa w obszarze urody, stylizacji i zdrowia.
Rzemieślnicy  to w głównej mierze zawody takie jak: murarz-tynkarz, kucharz, kosmetyczka, spawacz, fryzjer, hydraulik, murarz itp.
Usługi to wiodący profil działania rzemieślników (71%), pozostałe obejmują zarówno usługi jak i produkcję wyrobów. Aż 70% wszystkich badanych przedsiębiorstw ma charakter usługowo-konserwacyjny. Co ciekawe, ponad połowa oferuje swoje usługi wyłącznie na zamówienie, produkty dostępne od ręki to rzadkość. Rzemieślnicy preferują pracę dostosowaną do potrzeb klienta.

Mimo niewielkiej ilości firm oraz wąskiej grupy docelowej, co dziesiąty rzemieślnik ocenia swoją sytuację jako bardzo dobrą. Zaledwie 3% badanych przedsiębiorstw określiło swój stan jako zły lub bardzo zły. W kwestii perspektyw rozwoju, najczęściej wymieniano usprawnienie działalności operacyjnej, budowa wizerunku i inwestycje.

Rzemiosło w czasach masowych produkcji to coraz częściej doceniany i szanowany fach. By móc działać prężniej i stabilniej warto wziąć pod uwagę inwestycje, ułatwiające działanie przedsiębiorstwa. W WARP pomagamy firmom z sektora MŚP rozwinąć skrzydła, oferując niekomercyjne pożyczki bez wkładu własnego.

Zachęcamy do kontaktu.

 

Źródło: PARP, Tropami Polskiego Rzemiosła

WM

Newsletter klientów WARP