Jak efektywnie planować finanse, czyli zmiany dla przedsiębiorców w 2024 roku.

04.01.2024

Nowy rok to wyższa płaca minimalna, a co za tym idzie wyższe składki dla przedsiębiorców.
Co czeka firmy w 2024 roku? Wiedza na temat istotnych zmian w systemie składek ZUS, pozwoli w skuteczny sposób zaplanować finanse podczas prowadzenia działalności.

 

4242 zł – tyle wynosi obecna płaca minimalna dla pracownika, która od lipca br. ma jeszcze wzrosnąć do 4300 zł. Wzrost wynagrodzenia oznacza również wzrost preferencyjnych składek na ubezpieczenie społeczne. Wpłaty do ZUS płacone przez przedsiębiorców przez 24 miesiące od podstawy wymiaru w wysokości 30% pensji minimalnej wyniosą 401,9 zł w pierwszym półroczu, natomiast w drugim – 408,14 zł.

Składki rosną automatycznie wraz ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia.
Dla osób nie korzystających z żadnych ulg, składka ZUS wyniesie 1600,32 zł (bez składki zdrowotnej i z dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym). Dotyczy to przedsiębiorców, którzy prowadzą biznes powyżej 5 lat – wcześniej natomiast mogli skorzystać z preferencji takich jak: Ulga na Start, Mały ZUS, czy Mały ZUS Plus.

Z początkiem roku ulegną też zmianie kwestie dotyczące dodatków przysługujących pracownikom wykonywującym pracę w uciążliwych warunkach lub takich, które są szkodliwe dla zdrowia pod względem fizycznym i/lub umysłowym. Dodatki te nie będą już składnikiem minimalnego wynagrodzenia, co oznacza, że zwiększy się pensja dla tych, którzy taką pracę wykonują.

 

WM

 

 

Newsletter klientów WARP