Kobiety w polskim biznesie

22.09.2023

Ponad 30% kobiet prowadzi własną działalność, a ich liczba na stanowiskach zarządczych w spółkach ciągle rośnie. Rola kobiet w biznesie staje się coraz ważniejsza – świadczą o tym dane oraz fakt, że ich motywacja do pracy i rozwoju kompetencji jest znacznie wyższa niż w przypadku mężczyzn.

 

31% kobiet prowadzi mikroprzedsiębiorstwo, czyli zatrudnia do 9 pracowników. Właścicielkami małych firm jest niemal 26%, a dużych przedsiębiorstw (zatrudniających do 250 pracowników) 13,3%.
Dane Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Sp. z o.o. jednoznacznie wskazują, że dla kobiet, rozwój osobisty ma dużo większe znaczenie niż dla mężczyzn, jednak to oni mają znaczącą przewagę w kwestii ilości prowadzonych działalności.

74,7 tysiąca spółek z ograniczoną odpowiedzialnością są prowadzone wyłącznie przez kobiety. Ciekawe dane można zaobserwować w kwestii ilości kobiet na stanowiskach zarządczych. W spółkach partnerskich kobiety stanowią 46% składu zarządu, w spółkach jawnych 33%, a w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością 24%.

Ta tendencja się zmienia, kobiety coraz odważniej prowadzą biznes, a ich potrzeba rozwoju skutecznie przyczynia się do awansu na stanowiska zarządcze. Mimo nadal widocznych dysproporcji i braku wsparcia w życiu zawodowym i prywatnym, kobiety dzisiejszych czasów nie obawiają się zmian i chcą działać.

Dzięki projektom unijnym, które oferują dofinansowania do kursów i szkoleń, istnieje realna możliwość rozwoju kompetencji, a nawet zmiany branży. Według Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, obecność kobiet dominowała wśród wielu wymagających szkoleń.

Zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty – w WARP Sp. z o.o. również realizujemy projekty w ramach Bazy Usług Rozwojowych.

 

 

WM

 

Newsletter klientów WARP