Włącz dostępność! Czym jest Program Dostępność Plus 2018-2025?

20 września 2019 roku weszła w życie ustawa o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. Reguluje ona m.in. kwestie dostępności w obszarze architektonicznym, komunikacyjno – informacyjnym i cyfrowym.

 

Zapewnienie swobodnego dostępu do dóbr, usług oraz możliwości udziału w życiu społecznym i publicznym osób o szczególnych potrzebach to cel programu Dostępność Plus.

Program ma poprawić dostępność przestrzeni publicznej, produktów i usług pod względem architektonicznym, informacyjnym i komunikacyjnym, a skierowany jest do osób starszych i osób z niepełnosprawnościami (stałymi i czasowymi).

Ogółem wyróżniono 8 obszarów:

  • architektura,
  • transport,
  • edukacja,
  • służba zdrowia,
  • cyfryzacja,
  • usługi,
  • konkurencyjność,

Na inwestycje związane z Programem przeznaczono w perspektywie 2018-2025 ok. 23 mld zł. Źródłem finansowania są fundusze europejskie, tzw. fundusze norweskie i EOG (Europejski Obszar Gospodarczy), oraz środki z budżetu państwa, jednostek samorządu terytorialnego i środki PFRON (Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych).

Ważna jest także świadomość, że w życiu codziennym powinniśmy zwracać uwagę aby ułatwiać, a nie utrudniać codzienne życie osób ze szczególnymi potrzebami. Jeśli chcesz wiedzieć, co robić, a czego unikać podczas kontaktów z osobami z niepełnosprawnościami w różnych sytuacjach – w restauracji, kinie, czy nawet na przejściu dla pieszych, zachęcamy do obejrzenia filmu stworzonego przez Fundację Centrum Edukacji i Wdrażania Innowacji w Medycynie (CEWIMED) na temat niewłaściwego pozostawiania hulajnóg po zakończonej jeździe. Pozostawienie takiego sprzętu na przykład na przejściu czy środku chodnika może być niebezpieczne dla osób niedowidzących i niewidomych.

Obejrzyj tutaj: https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/media/123536/hulajnogi.mp4

 

Serdecznie zapraszamy!

Zapraszamy do kontaktu z naszym Punktem Informacyjnym Funduszy Europejskich dla Wielkopolski w Pile

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich dla Wielkopolski w Pile
tel. +48 61 65 06 233 lub +48 61 65 06 235
e-mail: infoUE-pila@warp.org.pl
gg. 51755430
skype infoue-pila

 

 

Belka logotypy Funduszy Europejskich

Newsletter klientów WARP