Start nowych biznesów – sierpień 2023 r.

13.09.2023

W samym sierpniu 2023 r. powstało 26 371 firm, z czego  aż 2 370 w Wielkopolsce. Najnowsze dane pokazują, że pomimo trudnego czasu dla przedsiębiorczości, Polacy realizują pomysły biznesowe.

 

Największa liczba działalności powstała w trzech województwach: mazowieckim (18,5%), śląskim (9,3%) i małopolskim (9,0%) na równi z wielkopolskim (9,0%), które znalazło się na czwartym miejscu. Województwa, w których rozpoczęto najmniej biznesów to łódzkie (6,3%) i zachodniopomorskie (4,8%).

Istotną kwestią są branże nowopowstałych przedsiębiorstw. Budownictwo, Handel hurtowy i detaliczny, naprawa pojazdów samochodowych, włączając motocykle oraz Działalność profesjonalna, naukowa i techniczna to najczęściej wybierane grupy branżowe w sierpniu. Budownictwo mające renomę niestabilnej branży, nadal silnie stara się rozwijać i w dobie słabnącego kryzysu powstają nowe firmy.

Podklasy PKD 2007 dotyczące ilości zgrupowanych w nich nowych biznesów to Wykonywanie pozostałych robót budowlanych i wykończeniowych, Działalność związana z oprogramowaniem oraz Fryzjerstwo i pozostałe zabiegi kosmetyczne.

Zainteresowanie samozatrudnieniem oraz ilość powstających firm jasno mówi o tym, że przedsiębiorczość w Polsce nie słabnie mimo kryzysu.

Wielkopolska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości Sp. z o.o. to jedna z najlepszych instytucji w Wielkopolsce wspierających biznesy od wielu lat. Jeśli szukasz możliwości sfinansowania inwestycji, zapraszamy do kontaktu.

 

WM

Newsletter klientów WARP