Oszczędności młodych ludzi

01.12.2023

Poczucie bezpieczeństwa i niezależności to główne powody, dla których młodzi ludzie oszczędzają.
Co jeszcze motywuje ich do odkładania pieniędzy? Czy oceniają swoje oszczędności za satysfakcjonujące?

Raport stworzony przez Polski Fundusz Rozwoju S.A. przedstawił dane na temat oszczędzania osób w wieku 18-35 lat. Wyniki tych badań pokazują, że 49% respondentów uważa odkładanie funduszy za raczej ważne (49%), a za zdecydowanie ważne 37%. Tylko 1% badanych uważa, że działania te są zupełnie nieistotne.
Samowystarczalność oraz bezpieczeństwo były najczęściej wymienianymi przyczynami oszczędzania.
Wśród osób, które odkładają pieniądze na przyszłość – najważniejszym motywatorem jest zabezpieczenie w sytuacji utraty pracy czy innych nieprzewidzianych wydarzeń.
Badani, którzy nie dysponują żadnymi aktywami finansowymi warunkują to zbyt odległą perspektywą emerytury, niskimi zarobkami oraz koncentracją na bieżących celach. Ta ostatnia grupa jest bardzo liczna – młodzi ludzie chcą żyć ‘tu i teraz’ i czerpać radość z młodości.

Wśród metod oszczędzania najczęściej wymienia się odkładania części pieniędzy (64%), porównywania cen produktów przed zakupem (54%), niemarnowanie jedzenia (44%), kupowanie wyłącznie niezbędnych produktów (40%) i zakupy na wyprzedażach (39%).
Większość z nich, korzysta z kont oszczędnościowych czy lokat, natomiast 1/3 respondentów przechowuje gotówkę w domu.
Aż połowa badanych ocenia swoją wiedzę o oszczędzaniu za przeciętną, a 29% ocenia ją za dużą.

Niewątpliwie kwestia finansów i ich odkładania w dużej mierze zależna jest od zarobków. W dobie inflacji i przy założeniu małego doświadczenia w pracy nietrudno jest założyć, że młodzi ludzie mają problem z oszczędzaniem. Niemniej jednak świadomość potrzeby odkładania pieniędzy jest duża co daję lepszą perspektywę na przyszłość dla młodych ludzi.

 

 

Źródło: Oszczędzanie młodych. Raport badawczy. – PFR Portal PPK

 

WM

Newsletter klientów WARP